NATO: DAİŞ’e karşı Irak’a destek vereceğiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Kanada'nın savunma harcamalarını artırdığını belirterek, DAİŞ’e karşı Irak’a destek olunacağından söz etti.

© REUTERS
NATO: DAİŞ’e karşı Irak’a destek vereceğiz

Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan iki günlük NATO savunma bakanları toplantısı sona erdi.

Toplantıda Afganistan, Kosova, Irak, Rusya, Ukrayna ve Avrupa Birliği ile Nato ilişkileri masaya yatırıldı.

Oturumlara AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ayrıca İsveç ve Finlandiya savunma bakanları da katıldı.

Oturumda söz alan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "2016 yılından bu yana Avrupa Birliği ülkeleri ve Kanada savunma harcamalarını 41 milyar dolar artırdı. Önümüzdeki yıl bu rakam 100 milyar dolara yükselecek" dedi.

NATO üyesi 29 ülkenin, 2024’e kadar Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 2'sini savunmaya harcamaları öngörülüyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile AB ülkeleri arasında krize neden olan bu konu NATO savunma bakanları toplantısında görüşüldü.

Stoltenberg toplantıya katılan ABD Savunma Bakan Vekili Patrick M. Shanahan'ın da Trump'ın daha önce dile getirdiği talepleri dillendirdiğini ifade etti.

NATO bünyesinde 30 kara taburu, 30 hava filosu ve 30 savaş gemisinin 30 gün içerisinde harekata hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Stoltenberg, "Müttefiklerin daha fazla yatırım yapması ve NATO operasyonlarına daha güçlü şekilde katkıda bulunmasının önemine” vurgu yaptı.

"DAİŞ'E KARŞI IRAK'A DESTEK OLACAĞIZ"

Ortadoğu’daki gelişmelere de değinen Stoltenber, şunları ifade etti:

"Afganistan'daki görevimiz öncelik taşıyor. Afganistan'daki birliklerimizi desteklemeyi ve eğitmeyi sürdüreceğiz. DAİŞ’in yeniden ortaya çıkmaması için Irak'a destek olacağız. Tüm Batı Balkan ülkelerinin güvenliğinden emin olacağız. Ayrıca Kosova'daki güvenlik güçlerimizin entegrasyonundan da emin olacağız.”

SIRADAKİ HABER