NATO'dan Kuzey suriye'ye 'uluslararası güvenli bölgeye' destek

NATO üyesi 29 ülkenin savunma bakanlarını Brüksel’de iki günlüğüne bir araya getiren toplantı sona erdi. Toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya'nın Kuzey suriye için sunduğu 'uluslararası güvenli bölge' teklifini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

© AFP
NATO'dan Kuzey suriye'ye 'uluslararası güvenli bölgeye' destek

Stoltenberg, Suriye’nin kuzeydoğusundaki gelişmelerin dün ele alındığını anımsatarak, bu çerçevede Almanya tarafından sunulan ‘uluslararası güvenli bölge’ teklifini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Uluslararası toplumun sürece daha fazla dahil olması gerektiğini savunan Stoltenberg, “Suriye’de mevcut durum sürdürülemez, bu nedenle sorunlara karşı uluslararası toplum çözüm bulmaya çalışmalıdır.” diye konuştu.

NATO uçaklarına öncelikli muamele

Stoltenberg, savunma bakanlarının NATO’nun misyon ve operasyonları ile güçlerin hazırlık durumunu da ele aldıklarını belirterek, “Vatandaşlarımızı korumak için güçlerimizin ihtiyaç olması halinde hızlı hareket etmesi gerekiyor” ifadesini kullandı. Stoltenberg, bu çerçevede NATO uçaklarının, Avrupa çapında öncelikli muamele görmesini sağlayacak “Hızlı Hava Hareketliliği” girişiminde anlaşma sağlandığını duyurdu.

Misyon ve operasyonlarda görevli NATO uçaklarına özel arama sinyali verileceğini ifade eden Stoltenberg, bu vesileyle söz konusu hava araçlarına Avrupa Hava Trafiği Kontrolü tarafından öncelikli muamele sağlanacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2019, 11:29
SIRADAKİ HABER