NATO'dan Taliban açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyelerinin Afganistan'daki durumu görüşmek üzere bir araya geldiğini belirtti.

© REUTERS
NATO'dan Taliban açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyelerinin Afganistan'daki durumu görüşmek üzere bir araya geldiğini belirterek, "Taliban, ülkeyi zorla ele geçirirse uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını anlamalı” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyelerinin Afganistan'daki durum hakkında istişarelerde bulunmak üzere bir araya geldiğini yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu.

Stoltenberg, "Amacımız, Afgan hükümetini ve güvenlik güçlerini mümkün olduğunca desteklemektir. Personelimizin güvenliği her şeyden önemlidir. Kabil'deki diplomatik varlığımız sürecek" dedi.

Çeşitli insan hakları ihlallerinin yanı sıra Taliban'ın neden olduğu yüksek düzeydeki şiddetten derin endişe duyulduğunu kaydeden Stoltenberg, "Taliban, ülkeyi zorla ele geçirirse uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını anlamalıdır. Siyasi çözümü desteklemeye kararlıyız" ifadelerine yer verdi.

Afgan hükümet güçlerinin son 8 günde Taliban'a karşı kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı Trinkot, Kalat ve Pul-i Alem ile 18'e yükseldi

SIRADAKİ HABER