NATO için onay bekleyen İsveç Başbakanı Kristersson, bugün Türkiye'ye geliyor

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine, 7-8 Kasım'da Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak.

© REUTERS
NATO için onay bekleyen İsveç Başbakanı Kristersson, bugün Türkiye'ye geliyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 8 Kasım Salı günü Ankara'da yapılacak resmi görüşmelerde, Türkiye-İsveç ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek.

Görüşmelerde ayrıca, stratejik ortak İsveç ile NATO Madrid Zirvesi marjında imzalanan Üçlü Muhtıra temelinde, İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile küresel ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

İsveç Dışişleri Bakanı: Yeni hükümet, YPG ile arasına mesafe koyacak
İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, NATO'ya katılmak için Türkiye'nin onayını almaya çalışan ülkede yeni hükümetin YPG ile arasına mesafe koyacağını söyledi. 

Billstrom, İsveç Radyosu'na yaptığı açıklamada, "Bu organizasyonlarla (PYD ve YPG) Bu organizasyonlarlaBu organizasyonlarla. Bu Türkiye ile bizim iyi bir ilişkimiz olması önünde engel oluşturur" dedi. 

Dışişleri Bakanı, "İsveç'in ana hedefi NATO'ya üye olmaktır" dedi. 

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO ülkeleri meclislerinden geçirdi
Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO müttefikleri, Finlandiya ve İsveç'in katılım protokollerini meclisten geçirdi. Ankara, iki ülkenin "aralarına terörle mesafe koymaları" konusundaki taleplerinin karşılanmaması durumunda Kuzey ülkelerinin NATO üyeliğini desteklemeyeceklerini söylemişti. 

Kulislerde Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO'ya katılmasına daha sıcak baktığı konuşuluyor. Finlandiya ise katılım için İsveç'i bekleyeceklerini söylüyor. 

İsminin gizli tutulmasını isteyen kaynaklar bu hafta, Bloomberg'e yaptıkları açıklamalarda "İsveç'in Türkiye'nin taleplerini karşılamadığını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündeminin yıl sonuna kadar dolu olduğunu" söyledi. 

SIRADAKİ HABER