NATO komutanı: F-35 ve S-400 aynı yerde olmaz

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri

© REUTERS
NATO komutanı: F-35 ve S-400 aynı yerde olmaz

Türkiye'nin Rus yapımı S-400'leri alma kararı nedeniyle ABD'yle yaşadığı kriz sürerken, NATO'dan diyalog çağrısı geldi. NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Hava Komutanı Tod Wolters, "S-400'lerle F-35'leri yan yana konuşlandırmayacağız" çıkışı yapmakla beraber, ABD ile Türkiye arasındaki görüşmelerin sürdüğüne işaret etti.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alma kararı nedeniyle ABD ile yaşadığı kriz tırmanırken, NATO’dan ‘yatıştırıcı’ bir açıklama geldi. NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Hava Komutanı Tod Wolters, sorunun diyalogla çözülmesi çağrısında bulundu.
 
Paris Havacılık Fuarı’nda konuşan Wolters, “S-400’lerle F-35’leri yan yana konuşlandırmayacağız” çıkışı yaptı; bununla birlikte, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı vekili Patrick Shanahan’ın önümüzdeki hafta Brüksel’de yapılacak NATO savunma bakanları zirvesinde biraraya gelme ihtimali olduğunu hatırlattı.

‘ABD İLE TÜRKİYE’NİN ASKERİ İLİŞKİLERİ SAĞLAM’

ABD’li komutan, “Ayrıntılar üzerinde Bakan Akar ve Bakan Shanahan arasında diyalog olduğunu biliyorum. Hatta, önümüzdeki hafta bir görüşme fırsatı olabilir” diye konuştu. Wolters, ABD ile Türkiye arasındaki askeri ilişkilerin ‘kesinlikle, olumlu bir biçimde hâlâ sağlam olduğunu’ da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 11:45
SIRADAKİ HABER