NATO: Türkiye Suriye için bize garanti verdi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Suriye’deki harekatın ‘ölçülü’ olacağı konusunda kendilerine teminat verdiğini söyledi.

© REUTERS
NATO: Türkiye Suriye için bize garanti verdi

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki harekatını başlatmasının ardından NATO'dan bir açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 'Türkiye'nin orantılı ve ölçülü adımlar atma konusunda kendisine teminat verdiğini' söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Suriye’deki Barış Pınarı Harekatı’nın ‘ölçülü ve orantılı’ olacağı konusunda kendilerine teminat verdiğini söyledi.

Türkiye’nin ‘meşru güvenlik kaygıları’ olduğunu ve harekat konusunda gün içinde NATO’ya bilgi verildiğini belirten Stoltenberg, “Suriye’nin kuzeyinde atacakları adımların orantılı ve ölçülü olacağı konusunda bana teminat verildi” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, “Bölgeyi daha fazla istikrarsızlaştıracak, gerilimleri tırmandıracak ve insani acılara yol açacak adımlardan kaçınılması önemli” dedi.

Stoltenberg 11 Ekim’de, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinden iki gün önce, Türkiye’yi ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 17:27
SIRADAKİ HABER