Netahyahu'nun koalisyon teklifine yanıt: Mavi-Beyaz öndeydi

İsrail'deki genel seçimlerde Başbakan Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud çoğunluğu elde edemeyince Netanyahu, merkez sol Mavi-Beyaz ittifakının başındaki emekli Korgeneral Benny Gantz'a koalisyon teklifinde bulundu. Gantz ise bu teklife kendi başbakanlığını şart koşarak yanıt verdi.

© AFP
Netahyahu'nun koalisyon teklifine yanıt: Mavi-Beyaz öndeydi

 İsrail’in eski Genelkurmay Başkanı ve seçimleri önde götüren Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz, Başbakan Benyamin Netanyahu’nun ‘geniş katılımlı koalisyon hükümeti’ kurma çağrısına kendi başbakanlığını şart koşarak yanıt verdi. Mavi-Beyaz İttifakı lideri Gantz, başkent Tel Aviv’deki parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Netanyahu’nun geniş katılımlı koalisyon hükümeti kurma teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gantz, İsrail Merkez Seçim Komisyonu’nun açıkladığı son verilere göre, partisinin seçimi önde götürdüğünü hatırlatarak, “Şu ana kadar açıklanan sonuçlar, seçimi Mavi-Beyaz’ın kazandığını ortaya koydu. Benim başbakanlığımda geniş katılımlı ulusal birlik hükümeti kuracağım” ifadelerini kullandı. Koalisyon hükümeti kurmak için, meclise girmesi kesin gözüyle bakılan tüm partilerle görüşebileceklerini vurgulayan Gantz, ‘ancak hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceklerini’ söyledi. Gantz’ın konuşmasında Netanyahu’nun adını zikretmemesi dikkatlerden kaçmazken, Gantz’ın bu çağrısına Netanyahu’nun ne tür bir cevap vereceği ise merak konusu.

Başbakan Netanyahu, bu sabah yaptığı görüntülü açıklamada, liderliğin kendisinde olduğu geniş katılımlı koalisyon hükümeti kurmak için Mavi-Beyaz İttifakı liderine çağrıda bulunarak, “Benny, geniş katılımlı birlik hükümeti kurulması bize bağlı. Haydi bugün herhangi bir saatte buluşalım ve bu süreci ilerletelim. Üçüncü kez seçimlere gidemeyiz” ifadelerini kullanmıştı. (Kaynak: Sputnik, BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER