New York Valisi'nden eczanelere koronavirüs testi yapma yetkisi

ABD'nin New York eyaleti Valisi, yeni bir valilik kararnamesi ile eyaletteki eczanelerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yapma yetkisi verdi.

© AFP
New York Valisi'nden eczanelere koronavirüs testi yapma yetkisi

New York Valisi Andrew Cuomo, günlük basın toplantısında eyaletteki Kovid-19 salgınına ilişkin bilgi vererek virüs vakalarının sayısının halen yüksek olduğunu ancak düşüşe geçtiğini belirtti.

Eyaletteki Kovid-19 test sayısını artıracaklarını ve test konusunda sınırlamaları gevşeteceklerini söyleyen Cuomo, 'bağımsız eczanelerin de tanı testleri uygulamasına' izin veren yeni bir valilik kararnamesini imzaladığını aktardı. Cuomo, "Artık daha çok test yapma alanlarımız ve kapasitemiz olduğuna göre bu testlere yönelik sınırlamaları gevşetebiliriz" diye konuştu. 

Vali Cuomo, bu kapsamda acil müdahale ekipleri, sağlık çalışanları ve otobüs şoförleri gibi temel gereksinim çalışanlarının testlerinin yapılmasına izin vereceklerini açıkladı. Daha önce, New York'ta sadece Kovid-19 belirtisi gösteren veya salgından etkilenen bölgelere seyahat edenlere test önceliği veriliyordu. 

Cuomo, eyalette iş yerlerinin tekrar açılmasının sadece Kovid-19 tanı testlerinin artırılmasına değil aynı zamanda insanların virüse karşı bağışıklık elde edip etmediklerini ortaya koyacak bağışıklık testlerinin de sayısının artırılmasına bağlı olduğunu vurguladı.  

Vali Cuomo, dün 3 bin kişiden alınan örneklerden yapılan ilk bağışıklık testlerine göre eyaletteki enfeksiyon oranının yüzde 14 olduğunu ve bunun eyalet için iyiye işaret olduğunu kaydetmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 23:10
SIRADAKİ HABER