NI: Güvenli bölgede yaşanan ‘kördüğüm’ yakında çözülecek

ABD’li National Interest dergisinde yayımlanan bir makalede, ‘güvenli bölge’ anlaşmasının Türkiye’nin ABD’siz

© AA
NI: Güvenli bölgede yaşanan ‘kördüğüm’ yakında çözülecek

ABD’li National Interest dergisinde yayımlanan bir makalede, ‘güvenli bölge’ anlaşmasının Türkiye’nin ABD’siz hareket etmesinin sınırları olduğunun göstergesi olduğu yazıldı. ABD’nin Türkiye ile anlaşarak SDG’den uzaklaşabileceği ancak bölgedeki çıkmazın yakın zamanda son bulacağı belirtildi.

ABD’li National Interest dergisinde yayımlanan Matthew Petti imzalı makalede, Türkiye’nin ABD’yle “güvenli bölge” konusunda anlaşmasının tek başına hareket etmesinin sınırları olduğunu gösterdiği yazıldı.

Yazıda ABD’nin Rojava konusunda Türkiye’yle anlaşmaya varmasıyla Suriye’de IŞİD’e karşı en iyi ortağı ve ikinci en büyük NATO üyesi arasında kaldığı, ancak bölgede yaşanan ‘kördüğümün’ yakında çözüleceği öne sürüldü.

Uzman görüşlerine yer verilen yazıda, SDG’nin bölgede Türkiye’nin varlığını belli ölçüde kabul edebileceği ihtimaline yer verildi.

DSG yetkililerinin bölgede Türkiye’nin devriye olarak yer alabileceğini, ancak kalıcı bir yerleşme konusunda kırmızı çizgilerinin olduğunu belirttiği kaydedildi.

Türkiye’de bulunan Suriyelilerin bölgeye geri gönderilmesi durumunun ise DSG tarafından “kabul edilemez” olduğu ifade edildi.

SIRADAKİ HABER