Nijerya'da sel felaketi: 100'den fazla kişi öldü

Njerya'da aşırı yağışların ülkedeki iki ırmağın yataklarından taşmasına yol açması sonucu 100'den fazla insan hayatını kaybetti.

© AFP 2018 / Sodiq ADELAKUN
Nijerya'da sel felaketi: 100'den fazla kişi öldü

BBC'nin haberine göre Ulusal Acil Durum Yönetimi Ajası (Nema) ülkede 2 haftadır süren yağışlar sonucu Nijer ve Benue Irmakları'nın taştığını duyurdu.
BBC ırmakların taşması sonucu meydana gelen sel baskınlarında 100'den fazla kişinin öldüğünü duyururken sellerin özellikle kırsal bölgeleri olumsuz etkilediği belirtildi.

Nema Direktörü Mustafa Yunusa Maihaja sadece Nijer eyaletinde 40'tan fazla kişinin öldüğünü söyledi.

11 eyaletin daha sel baskınlarından olumsuz etkilendiği açıklandı.

BBC muhabiri de seller sonucu orta ve güney Nijerya'da büyük ölçekli tarım alanlanlarının yok olduğunu ve binlerce insanın evini terk etmek zorunda kaldığını aktardı. Njerya hükümeti yurttaşlara su yollarından uzak durmaları uyarısı da yaptı.

YAĞIŞLARIN SÜRMESİ BEKLENİYOR

Nijeryalı yetkililer ilerleyen günler ve haftalarda aşırı yağışların sürmesinin beklenmesi nedeniyle daha fazla sel baskını yaşanabileceği uyarısı yaptı. Yetkililer olağanüstü durum ilanı edebileceklerini de akatrdı.

Njerya'da neredeyse her yıl sel felaketi yaşanıyor. Uzmanlar ülkedeki yetersiz planlama, su yollarının bloke olması ve kötü drenaj sistemlerinin sel baskınlarının oluşmasına katkı yaptığını vurguluyor

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 17:15
SIRADAKİ HABER