NYT: İstanbul kararı sosyal kargaşa çıkarabilir

New York Times gazetesi YSK'nin İstanbul kararına ilişkin haberinde

© Getty Images
NYT: İstanbul kararı sosyal kargaşa çıkarabilir

New York Times gazetesi YSK'nin İstanbul kararına ilişkin haberinde "Erdoğan için ezici bir mağlubiyet silindi ancak sosyal kargaşa ve yeni bir ekonomik kriz ihtimali arttı" ifadelerini kullandı. Gazete, Erdoğan'ın seçim gecesi öfke nöbetine tutulduğunu, AK Parti'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın ise yenilgiyi kabul etmeye hazır olduğunu da öne sürdü.

New York Times gazetesi, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul’daki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yenileme kararına ilişkin haberinde, kararın “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ezici bir mağlubiyeti sildiği ancak sosyal kargaşa ve yeni bir ekonomik kriz ihtimalini artırdığı” yorumunu yaptı.

‘SONUÇLAR AK PARTİ’DE ÇOK DERİN BİR YARA AÇTI’

Carlotta Gall imzalı haberde, “Ülkenin en büyük şehri ve ticari merkezi İstanbul için eşi benzeri görülmemiş mücadele, Erdoğan ve partisi için kaybın ne kadar derin bir yara açtığının altını çiziyor” denildi.

‘ZENGİNLİK VE PRESTİJ KAYNAĞI’

Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’nin başkent Ankara’nın yanı sıra Türkiye’nin güneyindeki önemli bazı sanayi kentlerini de kaybettiği hatırlatılan haberde şu ifadeler yer aldı:

“Ancak siyasi üssü ve arka bahçesi olmasının yanı sıra ailesi ve yakın çevresi için zenginlik ve prestij kaynağı olan İstanbul’un kaybı, özellikle acı vericiydi.”

Muhalefetin, İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talebini, Erdoğan’ın ve partisinin seçmenlerin iradesini hiçe sayma girişimi olarak yorumladığı kaydedilen yazıda, tartışmalı seçim bölgelerinde yapılan yeniden sayımlarda sonucun değişmediği hatırlatıldı.”

‘YSK’YE BASKI FİKRİ PEKİŞTİ’

Yüksek Seçim Kurulu’nun Erdoğan’ın seçimlerin yenilenmesi çağrısını reddedeceğine ilişkin muhalefette bir umut olduğu belirtilen yazıda, “(YSK’nın) kararı, kurulun üyelerinin görevlerini Erdoğan’ın partisine borçlu oldukları ve baskıya karşı savunmasız oldukları şüphesini pekiştirdi” denildi.

YSK Başkanı ve üyelerinin görev sürelerinin AK Parti’nin verdiği yasa teklifiyle 2018’de bir yıl daha uzatılması nedeniyle kurumun bağımsızlığının muhalefet tarafından sorgulandığı belirtilen haberde, kararın 4’e karşı 7 oyla alındığı da kaydedildi.

ÇAĞAPTAY: 1950’DEN BU YANA İLK KEZ BU KADAR AĞIR TAHRİBATA UĞRADI

Haberde, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nde Türkiye Araştırmaları Programı’nın direktörü olarak görev yapan Soner Çağaptay’ın yorumlarına da yer verildi.

“Türkiye’de ilk özgür ve adil seçimlerin yapıldığı 1950’den beri demokratik seçimlerin ilk kez bu kadar fazla tahribata uğradığını” belirten Çağaptay, “Bu Türkiye için üzücü bir gün” dedi.

‘DEMOKRATİK MUTABAKATA ŞÜPHE DÜŞTÜ’

Çağaptay sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de şimdiye kadar bir seçimin kaybedeni seçim sonuçlarını tanımamazlık etmemişti. Bu karar, iktidar ve hükümetin demokratik seçimler yoluyla el değiştirmesine ilişkin, Türkiye’de on yıllar boyunca süren yoğun çabayla kazanılmış mutabakata şüphe düşürüyor.”

İDDİA: ERDOĞAN İSTANBUL YÜZÜNDEN ÖFKE NÖBETİNE TUTULDU

Karşı yaptırımı olması korkusuyla gazeteye isimlerini vermeden konuştukları belirtilen siyasi analistler ise Erdoğan’ın İstanbul’daki seçimleri kaybetmesine çok kızdığını söylüyorlar. Haberde, bu kaynaklardan birine dayanılarak, Erdoğan’ın seçim gecesi öfke nöbetine tutulduğu da öne sürülüyor.

‘BİNALİ YILDIRIM YENİLGİYİ KABUL ETMEYE HAZIRDI’

Gazeteye konuşan başka bir kaynağa göre ise AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım, seçimlerde yenilgiyi kabul etmeye hazırdı ancak “muhtemelen Erdoğan tarafından” son dakikada durdurularak seçimleri kazandığını ilan etmesi istendi.

‘AK PARTİ İÇİNDE GÜÇ MÜCADELESİ YAŞANDI’

Erdoğan’ın da zaman zaman yenilgiyi kabul etmeye hazır göründüğü belirtilen yazıda, seçim gecesi ve takip eden günlerde kapalı kapılar ardında “İstanbul’u bırakmamaya kararlı hırslı, şahin bir yakın çevreyle, daha eski isimlerden oluşan ve şehrin kaybedildiğinin kabul edilmesi tavsiyesini veren geniş bir çevre arasında bir güç mücadelesi yaşandığı” da kaydedildi.

Haberde, bu yakın çevrenin başını Erdoğan’ın damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çektiğine inanıldığı belirtildi.

Ardından 31 Mart seçimlerinden bugüne kadar sandıklardaki yeniden sayım süreci aktarılan haberde, iki aday arasındaki farkın yavaş yavaş kapandığı kaydedildi ve Erdoğan’ın şu sözlerine yer verildi: “Ortada bir şaibe, yolsuzluk var ve bu yolsuzluğun, şaibenin ortadan kaldırılması hem Yüksek Seçim Kurulunu aklayacaktır hem de milletimizin gönlü ferah hale gelecektir.” (BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER