NYT: Kaşıkçı operasyonuna Prens Selman onay verdi, cinayeti arkadaşı işledi

New York Times, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın sorumlu olduğunu ima etti. Gazete, Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda Selman'ın onayıyla sorgulandığını, cinayeti de prensin arkadaşı olan bir yetkilinin işlediğini yazdı.

© AFP
NYT: Kaşıkçı operasyonuna Prens Selman onay verdi, cinayeti arkadaşı işledi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu’nda kaybolması/öldürülmesi ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, Kaşıkçı’yı Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın arkadaşı olan bir istihbarat görevlisi öldürdü. New York Times gazetesi bu iddiaya, artan bir baskı altına giren Suudi hükümetinin cinayeti ‘sorgu sırasında yapılan bir hata’ olarak üstlenme planına ilişkin haberinde yer verdi.

‘KENDİNİ KANITLAMAK İÇİN FAZLA İLERİ GİTTİ’

New York Times’ın haberine göre Kaşıkçı, İstanbul Başkonsolosluğu’nda, Veliaht Prens’in arkadaşı olan bir istihbarat yetkilisinin talimatıyla sorgulanacaktı. Kaynak, Prens Muhammed’in sorguya ve hatta Kaşıkçı’nın zorla Suudi Arabistan’a geri getirilmesine izin vermişti. Ancak Suudi yetkili ‘gizli operasyonlarda başarılı olduğunu kanıtlamak için fazla ileri gitti’ ve Kaşıkçı hayatını kaybetti. Haberde, yetkilinin başarısız operasyonun üzerini örtmeye çalıştığı belirtildi.

İLK KEZ DONALD TRUMP ORTAYA ATTI

Suudi Arabistan’ın, Kaşıkçı’nın ‘kontrol dışı unsurlar’ tarafından öldürüldüğünü açıklayarak cinayeti bir şekilde kabul edeceği ve üzerindeki baskıyı hafifleteceği iddiası dün gece ortaya atılmıştı. ‘Kontrol dışı unsurlar’ ifadesini dün ilk kez ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Kralı Selman ile 20 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptıktan sonra kullanmıştı. Akşam saatlerinde de, Riyad’ın bu yönde bir rapor hazırlayacağı öne sürülmüştü.

‘TÜRKİYE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ ALABİLİR’ İDDİASI

New York Times ise haberinde, bu tarz bir izahatın herkesin ‘işine geleceğini’ yazdı. Gazeteye göre böyle bir açıklama Suudi Arabistan’ın içine düştüğü siyasi krizi yatıştırabilir, Trump’a yöneltilen eleştirileri bir miktar azaltabilir. NYT Türkiye açısından ise şu yorumu yaptı: “Ve sallantılı ekonomisi, Riyad’ın sunabileceği düşük faizli kredilerle gelecek mali destekten yarar sağlayabilecek olan Türkiye’ye yardımcı olabilir.”

Gazete, bu teorinin insan hakları savunucularını ve Kaşıkçı’nın dostlarını tatmin etmediğini de vurguladı. Buna göre, ‘kontrol dışı unsurların işlediği cinayet’ izahatı, iddiayı günlerdir yalanlayan Suudi yönetiminin bir suçtan sıyrılmasına olanak tanıyacak.

SIRADAKİ HABER