NYT: Kürtler işbirliğini kesti, ABD'nin IŞİD'lileri taşıma planı başarısız oldu

Ayn İsa'daki IŞİD kampının, Türkiye'nin hava bombardımanı sırasında gardiyansız kaldığı ve burada tutulan yüzlerce IŞİD'linin yardımla kaçtığı belirtildi.

© AFP
NYT: Kürtler işbirliğini kesti, ABD'nin IŞİD'lileri taşıma planı başarısız oldu

ABD'nin önde gelen yayın organlarından New York Times (NYT) gazetesi, ABD ordusunun Suriye'nin kuzeydoğusunda tutuklu bulunan yaklaşık 60 önemli IŞİD militanını başka yerlere taşıma planının, Kürtlerin işbirliği yapmaması nedeniyle başarısız olduğunu bildirdi.

Dün gece IŞİD'lilere ilişkin bir mesaj paylaşan ABD Başkanı Donald Trump, "ABD'nin en kötü IŞİD tutsakları var. Türkiye ve Kürtler, bu kişilerin kaçmasına izin vermemeli. Avrupa, sayısız talebin ardından bu kişileri geri almalı. Bunu şimdi yapmalılar. Onlar asla ABD'ye gelmeyecekler ve girmelerine de izin verilmeyecek" demişti.

Ancak New York Times'a konuşan yetkililer, ABD ordusunun Suriye'nin kuzeydoğusunda Kürt grupların kontrolü altındaki bölgedeki kamplarda tutulan yalnızca İngiliz vatandaşı iki IŞİD üyesini bölgeden çıkarabildiklerini söyledi.

VİDEOLARDAKİ İNFAZDA YER ALANLAR GÖTÜRÜLECEK

Beatles olarak isimlendirilen grubun üyesi olan bu iki kişi, aynı zamanda bazı Batılı rehinelerin IŞİD tarafından öldürüldüğü videolarda da yer alıyordu. Bu iki kişinin, ABD'nin Virginia eyaletine götürülerek, burada yargılanmaları planlanıyor.

'BAŞKA TUTUKLULARI ÇIKARMA OLASILIĞI KALMADI'

BBC Türkçe'nin haberine göre ABD'li yetkililer, Kürt grupların, Ayn İsa, Kobane ve Haseke gibi yerlerde IŞİD militanlarının tutulduğu kamp ve cezaevlerinden ABD ordusunun başka tutukluları çıkarmasına izin vermediklerini öne sürdü.

Yetkililer, ABD Savunma Bakanlığı'nın askerleri geri çekmeye başlaması nedeniyle Kürt grupların işbirliği yapması halinde başka tutukluları çıkarma olasılığının artık pek kalmadığını da vurguladı.

'HAVA BOMBARDIMANI SIRASINDA CEZAEVİNDE GARDİYAN YOKTU'

NYT'nin haberinde ayrıca, Suriye'nin kuzeydoğusunda IŞİD militanları ile aile üyelerinin tutulduğu kamplardan kaçanlar olduğunu belirtti. Gazetenin haberine göre, bölgeyi kontrol eden Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkilileri, Türkiye'nin hava bombardımanı sırasında Kamışlı'da bulunan bir cezaevinden beş kişinin kaçtığını öne sürdü.

Haberde, Ayn İsa'da bulunan kampın da dün Türkiye'nin hava operasyonu sırasında gardiyansız kaldığı ve kamp yöneticisi Celal el Iyaf'ın IŞİD militanlarıyla akraba oldukları gerekçesiyle burada tutulan 500'den fazla kişinin kaçtığını söylediği de belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 08:45
SIRADAKİ HABER