NYT: Yemen'deki katliamda ABD’nin parmağı var

New York Times: 4 bin 600’den fazla sivilin ölmesine yol açan hatalı hava saldırılarının yaşandığı Yemen’de Amerika'nın parmak izleri var.

© AFP
NYT: Yemen'deki katliamda ABD’nin parmağı var

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times gazetesi, 10 eski ve hala görevde olan ABD'li yetkiliye dayanarak, "Suudilere silah satışı, Yemen'deki katliamda Amerikan parmak izlerini bıraktı" başlıklı bir özel haber yayımladı.

Haberde, "4 bin 600’den fazla sivilin ölmesine yol açan hatalı hava saldırılarının yaşandığı Yemen’deki tüm hava savaşında Amerika'nın parmak izleri var.” ifadesi kullanıldı.

PENTAGON VE DIŞ İŞLERİNE İTİRAZ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Dışişleri Bakanlığının Yemen'deki iç savaş kapsamında düğünlere, camilere ve cenaze törenlerine yapılan hava saldırılarında Amerikan yapımı bombaların kullanıldığına dair bilgileri olmadığını öne sürdüğüne işaret edilen haberde, "Ancak eski bir üst düzey Dışişleri yetkilisi, ABD'nin Yemen'deki iç savaşın ilk günlerinden bu yana buradaki her hava saldırısı hakkındaki kayda erişimi olduğunu söyledi" denildi.

‘YANLIŞ HAVA SALDIRILARININ ARAŞTIRILMASI ENGELLENDİ’

Haberde, ABD'nin Suudilere sivillerin nasıl korunacağına dair tavsiye verme çabalarının da başarısız olduğu ve Suudilerin ABD'nin yanlış hava saldırılarını araştırmaya yönelik girişimini de örtbas ettiği ve birçok saldırılmaması gereken yerlerin listesini görmezden geldiği ifade edildi.

Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen eski Dışişleri yetkilisi Tom Malinowski, "En sonunda Suudilerin bizi dinlemeye istekli olmadıkları sonucuna vardık. Suudilere vurmamaları gereken hedeflerin kesin koordinatları verildi ama onlar vurmaya devam etti” iddiasında bulundu.

Haberde, tüm bunlara rağmen ABD ordusunun Suudi Arabistan'ın hava saldırılarına yakıt, eğitim ve mühimmat vermeye devam ettiği de işaret edildi.

EN FAZLA KAYIP KASIM’DA OLDU

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından, Yemen'deki iç savaşta ABD desteğinin yeniden mercek altına alındığının kaydedildiği haberde, bu olayın üzerine ABD'nin Yemen'deki Suudi savaş uçaklarına yakıt desteğini durdurduğunu ve Suudi Arabistan'a tüm desteğin durdurulması için ABD Senatosunda adımlar atıldığına dikkat çekildi.

Öte yandan tüm bu gelişmelere rağmen, 2016'nın ocak ayından bu yana bölgede gözlem yapan Silahlı Çatışma Konumu ve Olayları Veri Projesi adlı grubun kasım ayının en çok can kaybının yaşandığını ortaya koyduğu aktarıldı.

Grubun raporuna göre, 80'i hava saldırılarında hayatını kaybeden siviller olmak üzere 3058 kişinin iç savaşta hayatını kaybettiği vurgulandı.

‘YEMEN'DEKİ İÇ SAVAŞ SUUDİLER İÇİN STRATEJİK BİR FELAKET’

Hürriyet’in aktardığı habere göre, New York Times’ın görüşlerine başvurduğu Georgetown Üniversitesinden Prof. Daniel L. Byman ise, "Yemen'deki iç savaş Suudiler için stratejik bir felaket oldu. Yapılan hava saldırılarında Husilerin yenildiğine dair bir belirti yok. ABD, gücünü Yemen'de barış ve istikrarın desteklenmesi için kullanmalı. ABD müttefiklerini kendilerinden korumalıdır” yorumunda bulundu.

SIRADAKİ HABER