Pandemi yokmuş gibi miting yapan Hindistan lideri ölülerden yükselen dumanlar arasında eyalet seçiminde yenilgiye uğradı

Hindistan'da koronavirüsün çifte mutasyona uğramış yeni varyantının yayılmasına rağmen hem kalabalıklar eşliğinde seçim mitingleri düzenleyen hem de milyonların katıldığı dini festivallerin düzenlenmesine izin veren Başbakan Modi, eyalet seçimlerinde ağır yenilgi aldı.

© AP / Mahesh Kumar A.
Pandemi yokmuş gibi miting yapan Hindistan lideri ölülerden yükselen dumanlar arasında eyalet seçiminde yenilgiye uğradı

Her gün küresel çapta vaka ve ölüm sayısı rekorlarının kırıldığı Hindistan, sırf oksijen kıtlığından ölenlerin yakılmasından yükselen dumanların altında kalırken, Hint varyantıyla ilgili ihmalkarlıktan aşı politikalarının yanlışlığına dek eleştiri selinin altındaki Başbakan Narendra Modi, onlarca miting düzenleyerek taraftarlarıyla istila ettiği Batı Bengal eyaletinde hayal kırıklığına uğradı.

Pandemi yerine seçimlere odaklanmakla suçlanan Hindu milliyetçisi liderin kampanyası sırasında çok sert dille hedef aldığı Batı Bengal Eyalet Başbakanı Mamata Banerjee'nin Tüm Hindistan Tabanı Kongresi, oyların yüzde 72'si alarak eyalet meclisinde 200'den fazla vekillik kazandı. Böylece Modi'nin en ateşli muhaliflerinden biri ve Hindistan'ın tek kadın eyalet başbakanı olan Didi (abla) lakaplı Mamata Banerjee, üst üste üçüncü kez Batı Bengal Başbakanı seçildi. Geçen ay Modi'nin Batı Bengal meclisinde 200'den fazla sandalye kazanacağını iddia ettiği kendi partisi Bharatiya Janata (BJP) ise 77 vekillik alabildi. Ancak BJP'nin hiç iktidar olamadığı Batı Bengal'de 2016'da kazandığı vekillik sayısı 3'tü.

90 milyon nüfuslu Batı Bengal'de bazı kazanımlar iddiasında bulunmakla birlikte Mamata Didi'yi tebrik eden tweet atan Modi, güney eyaletleri Tamil Nadu ve Kerala'da muhaliflerinin kazanmasını göğüslerken, BJP'nin kuzeydoğu eyaleti Assam'da iktidarını korumasına ve federal kontrol altındaki bölge Puducherry'yi kazanmasıyla teselli buldu. 

Emkay Küresel Mali Hizmetler şirketinin ekonomisti Madhavi Arora, Kovid-19 pandemisinin kalıcı etkisine dikkat çekerek bundan sonra nasıl yönetileceğinin iktidarın akıbetini belirleyeceğini belirtti. Arora, bunun BJP'nin yönettiği büyük eyaletler Uttar Pradeş ve Gujarat dahil 2022'de düzenlenecek eyalet seçimleri üzerinde etkisi olacağını söyledi.

30 yıldır Hindistan siyaset hakkında yazan Yeni Delhili yazar-analist Arati Jerath, şe değerlendirmeyi yaptı:

"BJP'ye keskin muhalefet eden bölgesel liderler eyalet seçimlerinden muzaffer çıkması, pandemiyi kötü yönetmesinden kaynaklanan tepkilerin hedefindeki Modi'ye gelecek aylarda muhalefetin güçlü şekilde karşı çıkmasının çekirdeğini oluşturacaktır. Bu sonuç, hükümeti zayıflatmıştır ve Modi'yi devasa siyasi ve anayasal meydan okumaların beklediğine işaret etmektedir."

Rekor vaka ve ölüm sayıları karşısında yatak, tıbbi malzeme ve oksijen kıtlığından, ülkenin zamanında gerekli yatırımlar yapılmamış sağlık sistemi çökerken, başkent Yeni Delhi'deki Batra Hastanesi'nin baş yöneticisi Sudhanshu Bankata, "Durum her gün kötüleştiği için federal hükümeti alarma geçirmeye çalışıyoruz" dedi. 

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal, yönetim olarak hem mahkemelere hem de federal hükümete, eyalete sadece günde 490 metrik ton oksijen tahsis edilmesiyle ilgili şikayetlerini bildirdiklerini açıkladı. Kejriwal, "Hal böyleyken, işlerin yürümesini nasıl beklenebilir? Delhi oksijene muhtaç" dedi. 

Reuters ajansının haftasonunda yayımladığı özel haberine göre, Hindistan'daki koornavirüs varyantlarını incelemek için oluşturulan özel kurul, Hint varyantı hakkında 'yüksek endişe sebebi' notuyla mart ayında hazırladığı raporu Sağlık Bakanlığı ve Modi'nin danışmanıyla paylaştı. Buna rağmen ekonomik gerekçelerle kapanma önlemleri almayan Modi, seçim mitinglerine devam edip dini festivallere izin verdi.

Dünyanın en büyük aşı üreticisi konumundaki Hindistan Serum Enstitüsü'nün Başkanı Adar Poonawalla da bugün İngiliz  gazetesi Financial Times'da yayımlanan mülakatta, aşı sıkıntısı yaşanmasından hükümeti sorumlu tuttu. Modi hükümetinin yeni dalganın başladığı mart ayına kadar Hindistan Serum Enstitüsü'ne büyük çaplı aşı siparişinde bulunmadığını söyleyen Poonawalla, ilk etapta yalnızca 21 milyon aşı siparişi verildiğini aktararak aşı kıtlığının temmuza kadar sürebileceği uyarısında bulundu.

Koronavirüs pandemisinde günlük vaka sayısında 400 bini geçerek dünyada bir ilke daha imza atmasının ardından son 24 saatte 368 bin 147 yeni vakayla toplam vaka sayısının 19 milyon 925 bin 604'ü bulduğu Hindistan'da son 24 saatte 3 bin 417 ölümle toplam can kaybı 218 bin 959'a yükseldi. Tedavisi süren hasta sayısı 3 milyon 413 bin 642 olarak açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 13:33
SIRADAKİ HABER