Papa'dan 'siyasi' mesajlar: Milliyetçiliğe dikkat!

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis dünya siyasetine sert eleştiriler getirdi. 183 ülkenin Vatikan elçileriyle biraraya gelen Papa Francis, milliyetçi ve göçmen karşıtı popülist hareketlerin tehlikesine dikkat çekti; uluslararası ilişkilerde çok taraflılık çağrısı yaptı.

© REUTERS
Papa'dan 'siyasi' mesajlar: Milliyetçiliğe dikkat!

Katolik âleminin ruhani lideri Papa Francis, dünya çapında yükselişe geçen milliyetçi, popülist, göçmen karşıtı ve tek taraflı hareketlere karşı uyarıda bulundu. Papa, göç krizini tek taraflı ve dışlayıcı politikalarla çözmeye çalışan ülkeleri eleştirdi.

Papa Francis, 183 ülkeden diplomatlara hitaben her yıl yaptığı konuşmada milliyetçiliğin ve içe kapalı politikaların dünyayı 100 yıl gerileterek iki dünya savaşı arasındaki tehlikeli zamanlara geri dönüş anlamına geleceğini söyledi. Uluslararası ilişkilerin ‘milliyetçi eğilimlerin yeniden ortaya çıkmasıyla zor bir dönemden geçtiğini’ belirten Francis, mülteciler de dahil olmak üzere toplumun en kırılgan gruplarıyla diyaloğun öneminden bahsetti.

Francis, bir saat süren konuşmasında Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra barışı desteklemek için kurulan ancak milliyetçi ve popülist hareketleri önleyemeyen Milletler Cemiyeti’nden ve İkinci Dünya Savaşı’ndaki rolünden bahsetti. 183 ülkeden gelen elçilere “Bugün bu dürtülerin yeniden ortaya çıkması çok milletli sistemi giderek daha fazla zayıflatıyor” dedi.

Papa Francis, konuşmasında göç krizine ilişkin küresel tartışmalara da değindi. Özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da hükümetelerin ayrımcı ve tek taraflı politikalar izlemesini eleştiren Papa Francis, mültecileri ve göçmenleri savunmanın uluslararası toplumun görevi olduğunu belirtti. Papa, “Bu kadar evrensel bir konuda tek taraflı çözümlere inanmıyorum” ifadelerini kullandı. Katolik lider, Birleşmiş Milletler’in geçen ay kabul edilen ve küresel ölçekte ilk göç anlaşması olma özelliğini taşıyan ‘Güvenli, Düzenli ve Kurallı Göç için Küresel Pakt’ anlaşmasını da övdü.

Papa’nın bu sözleri, geçen sene sağ partilerin yükselişe geçtiği İtalya, Fransa, Hollanda, Macaristan, Brezilya ve Polonya’nın yanı sıra tek taraflı dış politikası ve göçmen karşıtı iç politikasıyla tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik açık bir eleştiri olarak yorumlandı.

KÜRESEL ISINMA VE SİLAH ELEŞTİRİSİ

Papa konuşmasında, silah ticaretini ve nükleer silah bulundurmayı da kınayarak, geçmişteki nükleer silahsızlanma çabalarının ‘yeni, giderek daha gelişmiş ve yıkıcı hale gelen silah arayışlarına’ yol açtığı eleştirisi getirdi.

Katolik lider, küresel ısınmayla mücadelede ve “gezegenimizle ilişkimizi yeniden düşünme” konusunda daha kararlı bir taahhüt çağrısında bulundu. Çocukların cinsel istismarını “zamanın vebalarından biri” olarak nitelendiren Papa, Vatikan’daki önemli piskoposların bir araya gelerek sorunu değerlendirmesinin “gerçeklere tam anlamıyla ışık tutacağını ve bu tür suçların neden olduğu yaraları hafifleteceğini” söyledi.

SIRADAKİ HABER