Papa, Kanada ziyaretinde yatılı okullarda istismara uğrayan yerli çocuklar için özür dileyecek

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, 6 gün sürecek olan Kanada ziyaretinin ilk durağı olan Edmonton kentine geldi. Papa Francis, Kanada’ya yaptığı ziyarette Kilise adına, ülkedeki yatılı okullarda istismara uğrayan yerli çocuklar için özür dileyecek.

© REUTERS
Papa, Kanada ziyaretinde yatılı okullarda istismara uğrayan yerli çocuklar için özür dileyecek

Papa Francis, havaalanında Başbakan Justin Trudeau ve Genel Vali Mary Simon'ın yanı sıra diğer kilise ve yerlilerin temsilcileri tarafından karşılandı.

Ziyaretini; Roma Katolik Kilisesi'nin Kanada'daki yatılı kilise okullarında yerli çocuklara uygulanan kötü muamele için uzlaşmayı amaçlayan "tövbe haccı" olarak tanımlayan Papa, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise şu görüşleri dile getirdi:

"Kanada'nın değerli kardeşleri, Yerli halklarla tanışmak için aranıza geliyorum. Umarım, Tanrı'nın lütfuyla, tövbe haccım, halihazırda yapılmış olan uzlaşma yolculuğuna katkıda bulunabilir. Lütfen bana dua ile eşlik edin."

Daha sonra seyahatinin Alberta bölümünde kalacağı St. Joseph Ruhban Okulu'na geçen Papa Franciscus, 25 Temmuz'da Kanada'da kamuoyuna ilk açıklamasını yapacağı yer olan Edmonton'un güneyindeki Maskwacis topluluğunda bulunan eski Ermineskin Yatılı Kilise Okulu'nu ziyaret edecek.

Franciscus'un burada yerli halktan maruz kaldıkları suiistimaller için özür dilemesi ve katılımcılarla birlikte ayin yapması bekleniyor.

Aynı gün Edmonton'daki bir kilisenin cemaatiyle buluşacak olan Papa, 26 Temmuz'da şehrin futbol stadyumunda büyük bir açık hava ayinini yönetecek.

Papa Franciscus, 27 Temmuz'da Quebec City'ye gidecek ve burada Başbakan Justin Trudeau ve Genel Vali Mary Simon ile görüşecek ve ardından halka hitap edecek.

Papa, 28 Temmuz'da Notre Dame Katedrali'nde piskoposlar, rahipler ve pastoral işçilerle dua edecek.

Ziyareti 29 Temmuz'da sona erecek olan Papa, Montreal'de yerli halklardan oluşan bir heyet ile bir araya gelecek.

Aynı gün Quebec'ten ayrılacak olan Papa, beş saatlik uçuşla kuzeydeki Iqaluit'e gidecek.

Papa Francis, Kanada'nın en kuzeydeki ve en seyrek nüfuslu bölgesi Nunavut eyaletinin başkenti Iqaluit'de, Kanada'nın yatılı kilise okullarında kalan ve halen hayatta olan yerlilerle buluşacak. Papa, programının bu aşamasından sonra Kanada'dan ayrılacak.

Papa, Kanadalı yerli gruplardan nisanda özür dilemişti
Papa Francis, Kanadalı yerli gruplarından "Metis", "Inuit" ve "First Nations" ile marttaki görüşmelerinin ardından 1 Nisan'da yaptığı açıklamada, Kanada'da Katolik Kilisesi’ne bağlı yatılı okullarda geçmişte çocuklara yapılan muamele karşısında "öfke, utanç ve acı" duyduğunu belirterek, "Kilisenin bazı üyelerinin içler acısı davranışları için Tanrı'dan af diliyor ve size tüm kalbimle acı çektiğimi ifade etmek istiyorum. Ben de sizden özür dilemek konusunda Kanadalı Piskopos kardeşlerime katılıyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Asimilasyon politikaları
Kanada’da yatılı okullar, 19. ve 20. yüzyıllarda yerli gençleri asimile etmek amacıyla hükümet ve dini yetkililer tarafından işletilen zorunlu okullardı. Kamloops’taki yatılı okul ise ülkedeki yerli yatılı okulu sisteminin en büyüğü olarak biliniyordu.

1890'da Roma Katolik idaresi yönetiminde açılan okulun, 1950’lerde 500 civarında öğrencisi bulunduğu belirtiliyor. 1969’da ise merkezi hükümet, okulun yönetimini devralmış, okul 1978’e kadar faaliyet göstermişti.

150 bin çocuk ailelerinden koparıldı
Ülkedeki çalışmalara göre 1863’ten 1998’e kadar 150 binden fazla yerli çocuk ailelerinden alınarak bu okullara yerleştirildi. Çocukların genellikle kendi dillerini konuşmalarına ya da kültürlerini yaşamalarına izin verilmediği belirtilirken, birçoğunun kötü muamele ve istismara maruz kaldığı tespit edildi.

2008 yılında Kanada hükümeti söz konusu sistem için yerli halktan resmi olarak özür dilemişti.

SIRADAKİ HABER