Paris'de Charles de Gaulle Havaalanı çalışanları greve gitti, uçuşların yüzde 10'u iptal edildi

Fransa'nın başkenti Paris'in ana uluslararası havaalanı Charles de Gaulle'ün çalışanlarının greve gitmesi nedeniyle uçuşların yaklaşık yüzde 10'u iptal edildi.

© AFP
Paris'de Charles de Gaulle Havaalanı çalışanları greve gitti, uçuşların yüzde 10'u iptal edildi

Havaalanındaki bir terminalin önünde toplanan çok sayıda yer hizmetleri personeli, ücret artışı talebiyle protesto gösterisi düzenledi. Eylemciler Covid-19'un neden olduğu personel eksikliği, yükselen enflasyon ve  artan hava yolculuğu talebi nedeniyle zorlandıklarını dile getirdi. 

Euronews'in haberine göre, havalimanı işletmecisi ADP'den yapılan açıklamada, gün içerisinde 50'si geliş, 50'si gidiş olmak üzere 100 uçuşun iptal edilmesini beklediğini bildirdi. Yolculardan bazılarının alternatif güzergahlar bulmaya çalışması, bazılarının da aksama endişesiyle erken gelmesi nedeniyle terminallerde uzun kuyruklar oluştu.

Covid krizinin ulaşım sektörünü vurmasının ardından, ADP ve sendikalar geçen yıl daha düşük ücretler içeren anlaşma imzalamıştı. Ancak işçiler ekonomik tablonun artık değiştiğini belirtiyor. Sendikalar maaşlara aylık net 300 euro zam yapılmasını talep ederken, şirketler bu miktarı reddediyor. 

Grev cumartesi günü de devam edecek ve her beş uçuştan biri iptal edilecek. CGT sendikası çalışanlarını temsilen müzakere masasında bulunan Daniel Bertone, ADP'nin bu hafta yüzde 4'lük bir ücret artışı önerdiğini aktardı. 

"Bu, bugünkü enflasyon seviyesinde değil, ancak kayda değer bir ilerleme" diyen Bertone, ADP'nin önerisi temelinde bir anlaşmaya varılabileceğini de sözlerine ekledi.

Ancak AB’ye uyumlu enflasyon yüzde 6,5 ve uyumlaştırılmamış oran ise yüzde 5,8. Dolayısıyla CGT üyesinin yüzde 4 civarındaki artışa 'evet' demesinin diğer çalışanlarca kabul görüp görmeyeceği de bilinmiyor.   

SIRADAKİ HABER