Paris'teki Zafer Takı'na asılan dev AB bayrağı Fransa'yı karıştırdı

Fransa'nın AB dönem başkanlığını devralması vesilesiyle Paris'teki Zafer Takı'na asılan dev Avrupa Birliği bayrağı ülkeyi karıştırdı.

© GETTY IMAGES AP
Paris'teki Zafer Takı'na asılan dev AB bayrağı Fransa'yı karıştırdı

Nisan ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan Fransa'da, başkent Paris'in ikonik anıtlarından Zafer Takı'na asılan dev Avrupa Birliği (AB) bayrağı tartışma yarattı. Fransa'nın AB dönem başkanlığını devralması nedeniyle asılan bayrak, aşırı sağdaki siyasetçilerden gelen tepkilerin ardından indirildi. Emmanuel Macron'un hükümetiyse, bayrağın baskı sonucunda ve siyasi sebeplerden ötürü indirildiği iddiasını reddetti.

'BİRKAÇ GÜN KALACAK' DENMİŞTİ
Bayrak cuma günü, Fransa'nın AB dönem başkanlığını altı aylığına devralması vesilesiyle, Fransa'nın savaşlarda kaybettiği askerler için 19'uncu yüzyılın başında dikilen Zafer Takı'na asıldı. AB bayrağına yer açmak için o sırada anıtta bulunan Fransız bayrağı indirildi; AB Bakanı Clement Beaune da bayrağın birkaç gün kalacağını söyledi. Aynı zamanda, Eyfel Kulesi ve Panthéon gibi anıt yapıların da hafta boyunca AB bayrağına atfen mavi ışıklarla aydınlatılacağı açıklandı.

'FRANSIZ KİMLİĞİ SİLİNİYOR' İDDİASI
Ancak çok geçmeden, Macron'un seçimlerdeki diğer sağcı ve aşırı sağcı rakiplerinden 'Fransız kimliğini yok etme' suçlaması yükseldi. Macron'u seçimlerde zorlayabilecek isimler arasında gösterilen muhafazakâr aday Valérie Pécresse, "Avrupa dönem başkanlığına evet, Fransız kimliğini silmeye hayır" paylaşımını yaptı. Pécresse, Macron'a Zafer Takı'ndaki Fransa bayrağını yeniden göndere çekme çağrısında bulunarak, "Bunu, o bayrak uğruna kan döken askerlerimize borçluyuz" ifadelerini kullandı.

Fransa'da aşırı sağın müzmin liderlerinden Marine Le Pen ise Danıştay'da dava açma tehdidinde bulundu.

'GERİ ADIM ATMADIK, PLANLANDIĞI GİBİ KALDIRILDI'
Tartışma bayrağın asıldığı cuma gününden bu yana devam ederken, AB bayrağının bu sabah kaldırıldığı haberi geldi. AB Bakanı Beaune diğer başkan adaylarından gelen tepkilere boyun eğdikleri eleştirisini reddederek, bayrağın zaten pazar günü kaldırılmasının planlandığını savundu. Beaune, "Geri adım atmadık, plan değiştirmedik" derken, Fransa'nın kaderinin Avrupa'da olduğunu söyledi. Zafer Takı'nda sürekli bir Fransız bayrağı bulunmadığını da söyleyen Beaune, kendilerini eleştiren liderlerin durumu yanlış anladığını belirtti. 

LE PEN KENDİNE PAY ÇIKARDI
Le Pen ise bayrağın indirilmesinden kendisine pay çıkardı. "Hükümet, AB bayrağını Zafer Takı'ndan indirmek zorunda kaldı. 2022'ye başlarken vatanseverler için güzel bir zafer" diyen faşist lider, Macron'un 'devasa bir mobilizasyon karşısında geri adım attığını' öne sürdü.   

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Nisan 2022'de düzenlenecek seçimler için henüz resmen yeniden aday olmadı. Macron 2017 seçimlerinin ikinci turunda Le Pen'i yüzde 66'ya karşı yüzde 34 oranında oyla yenilgiye uğratarak Elysee Sarayı'na çıkmıştı. Anketler, Macron'un yeniden aday olması halinde seçimleri daha az farkla da olsa kazanacağına ve ikinci bir dönem için yeniden seçileceğine işaret ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2022, 16:46
SIRADAKİ HABER