Parlamento seçimlerinde yenilgiyi kabul eden İsveç Başbakanı Andersson, istifa edeceğini duyurdu

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, oyların neredeyse tamamının sayıldığı parlamento seçimlerinde sağ bloğun zaferini kabul etti. Sosyal Demokrat Parti lideri, düzenlediği basın toplantısında yarın itibarıyla istifasını resmen sunacağını duyurdu.

© REUTERS
Parlamento seçimlerinde yenilgiyi kabul eden İsveç Başbakanı Andersson, istifa edeceğini duyurdu

Euronews'in haberine göre Andersson, karşılarında yarışan sağ bloğu oluşturan aşırı sağ parti de içinde olmak 4 partinin oylarının az farkla da olsa daha fazla olduğunu kabul ederek, “Yarından itibaren başbakan olarak görevimin sona erdirilmesini ve sorumluluklarımın meclis başkanına devredilmesini talep edeceğim.” dedi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, muhafazakar Ulf Kristersson’un liderliğini yaptığı üç sağ parti ile aşırı sağın oluşturduğu blok 176, Andersson’un liderliğini yaptığı sol blok ise 173 sandalye çıkarttı.

Bu arada aşırı sağcı İsveç Demokratları lideri Jimmie Akesson seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, partisinin bir blok oluşturdukları diğer sağ partilerin de önünde yarışı tamamladığını bildirdi.

Akesson, partisinin İsveç'te güvenliği yeniden inşa etmek için “yapıcı ve itici bir güç" olacağını belirterek, “İsveç'i ilk sıraya koymanın zamanı geldi." ifadesini kullandı.

İsveç'te son anketler anketler, ülkesinin NATO üyeliği konusunda kararlı adımlar atan  Başbakan Andersson’ın popülaritesinin, partisinden daha fazla olduğunu ortaya koyuyordu. Özellikle ülkesinin NATO üyeliği için önemli adımlar atması ve partisindeki karşıt görüşlüleri ikna etmesi bu popülaritesinin artmasına yol açtı.

SIRADAKİ HABER