Pelosi, Tayvan Parlamentosu'na seslendi : Dünyanın en özgür toplumlarından birine sahipsiniz

Çin'in itiraz ve tehditlerine rağmen Tayvan'ı ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ülkenin parlamentosunda konuşarak, "Tayvan'ın dünyanın en özgür toplumlarından biri olduğunu" söyledi.

© AP
Pelosi, Tayvan Parlamentosu'na seslendi : Dünyanın en özgür toplumlarından birine sahipsiniz

Taipei'de parlamentoda konuşan Pelosi, Washington'da görüşülen yeni yasa tasarısının ABD'nin çip endüstrisini Çin'le rekabet edebilecek hale getirmeyi hedeflediğini; bunun da ABD ile Tayvan arasında ekonomik iş birliği fırsatları yarattığını ifade etti.

Pelosi, Tayvan'a "dostluk içinde ve bölgeye istikrar getirmek amacıyla geldiklerini" ifade etti. 

Pelosi bugün ayrıca Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile görüşerek Washington'un adada demokratik olarak seçilmiş hükümete desteğini gösterdi. Başkent Taipei'de yapılan görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Pelosi, Çin'in baskıları karşısında ABD'nin "Tayvan'ı terk etmeyeceğini" ifade etti.

Pelosi'nin çarşamba günü ilerleyen saatlerde Tayvan'dan ayrılması bekleniyor. 

Çin, Pelosi'nin Tayvan'a inmesinin ardından salı akşamı itibariyle ada yakınlarında tatbikatlara başlayacağını duyurmuş ve adaya yeni ekonomik kısıtlamalar uygulamaya başlamıştı.

Çin-Tayvan anlaşmazlığı
Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kay-şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Tayvan'ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, boğaz ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletlerde ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

SIRADAKİ HABER