Pelosi Trump'ın İran'ı vuracağını düşünmüyorum

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, İran’a yönelik yapılacak olası bir askeri harekata karşı çıktığını söyledi. Pelosi, Trump için,

© REUTERS
Pelosi Trump'ın İran'ı vuracağını düşünmüyorum

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, İran’a yönelik yapılacak olası bir askeri harekata karşı çıktığını söyledi. Pelosi, Trump için, "Ülkemizde bir savaşa gidecek iştah olmadığını biliyor" derken "Başkan Trump’ın İran’ı vuracağını düşünmüyorum" ifadelerini de kullandı.
´
 ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, geçen hafta Suudi petrol tesislerine yönelik düzenlenen saldırıya karşılık İran’a yapılacak olası bir askeri harekatı “kesinlikle” karşı çıktığını söyledi. Ulusal Halk Radyosu’na (NPR) verdiği mülakatta Pelosi, Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’dan bahsederek İran’a yönelik olası bir askeri operasyonu desteklemediğini belirtti.
 
California Demokrat Vekili Pelosi, “Bir gazeteciyi doğrayan ve kalıntılarını kimyasal maddelerle eriten bir kişinin karşısında oturuyorlar. Suudi Arabistan’ı korumak ve savunmak için hiçbir sorumluluk görmüyorum. Bu hangi anlaşmanın bir parçası?” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKEDE SAVAŞA GİDECEK İŞTAH YOK’

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik ekonomik yaptırımların ötesine gitmeyeceğine inandığını belirten Pelosi, “Başkan Trump’ın İran’ı vuracağını düşünmüyorum. Ülkemizde bir savaşa gidecek iştah olmadığını biliyor” diye konuştu.

Pelosi’nin yorumu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 14 Eylül’de Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan saldırıdan sorumlu tuttuğu İran’a yönelik uluslararası destek için çıktığı Orta Doğu ziyareti sırasında geldi.

POMPEO İRAN’IN TUTUMUNU SAVAŞ NEDENİ OLARAK TANIMLAMIŞTI

Pompeo, Riyad’a varmadan önce uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Saudi Aramco’ya ait petrol tesislerinin vurulmasından İran’ı sorumlu tuttuğunu tekrarlamış ve saldırıyı ilk kez “savaş nedeni” olarak tanımlamıştı.

Trump da perşembe günü, Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yapılan saldırıların ardından İran ulusal bankasına yaptırım uyguladıklarını açıklamıştı. (NEW YORK/AA)

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 12:38
SIRADAKİ HABER