Pentagon'dan Akar'a 'harekat' itirazı: Güçlü bir şekilde karşı çıkıyoruz

Akar-Austin görüşmesine ilişkin Pentagon'dan yapılan açıklamada, Austin'in Suriye'de yeni bir operasyona 'güçlü şekilde karşı çıktığı' belirtildi.

© REUTERS
Pentagon'dan Akar'a 'harekat' itirazı: Güçlü bir şekilde karşı çıkıyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, Austin ile Lloyd'un gündeminde, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik olası kara harekatının yer aldığı belirtildi. Bakanlık açıklamasına göre Austin

Ankara'nın Suriye'de yeni bir operasyon başlatmasına 'güçlü şekilde karşı çıktığını' belirtti. Austin ayrıca İstiklal Caddesi'nde düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili taziye dileklerini iletti. 

Austin'in 'gerilimi azaltma' çağrısında bulunduğu belirtilen Pentagon açıklamasında, "Bakan Austin, bazıları IŞİD'i yenmek için yerel ortaklarla birlikte çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit eden son hava saldırıları da dahil olmak üzere, Suriye’nin kuzeyi ile Türkiye'de gerilimin yükselmesinden dolayı endişelerini dile getirdi" denildi. 

'SİVİLLERE ZARAR VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL'

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise, Akar'ın 'Türkiye'nin sınırlarının ve halkının güvenliğini sağlamak üzere Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları kapsamında terörle mücadele operasyonları gerçekleştirdiğini söylediğini' duyurmuştu.

MSB'nin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: "Görüşmede Bakan Akar tarafından; Türkiye ve ABD'nin iki önemli müttefik olduğu, milletimizin ve sınırlarımızın güvenliğini sağlamak üzere Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız kapsamında terörle mücadele operasyonlarının yapıldığı, terörle mücadelede iş birliği ve dayanışmanın bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe katkı sağlayacağı, bu kapsamda DEAŞ ve diğer tüm terör örgütlerine karşı iş birliğine hazır olduğumuz, operasyonlarda tek hedefin teröristler olduğu, koalisyon güçlerine veya sivillere zarar verilmesinin asla söz konusu olmadığı vurgulandı." 

SIRADAKİ HABER