Pentagon: İran saldırısında 64 ABD askeri travma geçirdi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın Irak’ta ABD askerlerinin konuşlu olduğu Ayn el-Esed üssüne yönelik balistik füze saldırısında 64 ABD askerinin beyin travması geçirdiğini açıkladı.

© AFP
Pentagon: İran saldırısında 64 ABD askeri travma geçirdi

ABD Savunma Bakanlığı, 8 Ocak’ta İran’ın Irak’ın Anbar vilayetinde yer alan ve ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed hava üssüne balistik füzeli saldırısında 64 askerin beyin travması geçirdiğini belirtti.

Yapılan açıklamada, “Onları hayatlarının geri kalanında izlemeye devam edeceğiz. Gerekli olan tedaviyi sağlamaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

ABD, beyin travması geçiren askerlerin sayısını geçtiğimiz günlerde 50 olarak açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın Irak'ta bulunan ABD üslerine yaptığı saldırıda ölen olmadığını belirtmiş, "Büyütülecek bir şey yok, sadece bazı askerler beyin travması geçirmiş hepsi o kadar" demişti.

ABD'nin 3 Ocak’ta Bağdat Havalimanı'nda İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi hava saldırısıyla öldürülmesinin ardından, İran da 8 Ocak'ta ABD kuvvetlerinin konuşlandırıldığı el-Esed ve Erbil üslerine füze saldırısı düzenlemişti.

İran, söz konusu saldırı sonucu 80 ABD askerinin öldüğünü iddia etmişti.

SIRADAKİ HABER