Pentagon S 400 açıklamasını ikinci kez iptal etti

Pentagon, Türkiye'nin Rusya'dan S 400 alımı ile ilgili yapılacağını duyurduğu basın açıklamasını ikinci defa iptal etti

© AP
Pentagon S 400 açıklamasını ikinci kez iptal etti

Pentagon, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımı ile ilgili yapılacağını duyurduğu basın açıklamasını ikinci defa iptal etti. Amerikan basınının kıdemli savunma muhabirlerinden Paul Mcleary, "İşler iyi gitmiyor" yorumu yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Rus yapımı S-400 savunma sistemlerini teslim almaya başlaması ile ilgili yapacağını duyurduğu açıklamayı ikinci defa iptal etti. Pentagon muhabirleri dün gece sosyal medya hesaplarından önce, TSİ 00.00’da Türkiye hakkında bir basın toplantısı yapılacağını duyurdu; kısa süre sonra da toplantının iptal edildiği bilgisini geçti.

Breaking Defense sitesinin kıdemli savunma muhabirlerinden Paul Mcleary, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İnanılmaz. Pentagon ikinci defa Türkiye ve S-400’lerle ilgili bir brifing verileceğini açıkladı ve bunu 30 dakika sonra iptal etti. İşler iyi gitmiyor” ifadelerini kullandı.

Pentagon, S-400 teslimatının başladığı cuma günü de TSİ 18.15’de bir basın brifingi yapılacağını duyurmuş ancak toplantı önce ertelenmiş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ABD Savunma Bakanı vekili Mark Esper arasında gece geç saatlerde yapılan telefon görüşmesinin ardından da belirsiz bir tarihe ertelenmişti.

Bu iptalin, Beyaz Saray’ın devreye girmesi sonucu gerçekleştiği iddia edilmişti.

SIRADAKİ HABER