Pentagon’dan IŞİD uyarısı

ABD Savunma Bakanlığı’dan önemli açıklama

© AP
Pentagon’dan IŞİD  uyarısı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon),terör örgütü IŞİD’in Suriye'de "yeniden canlandığı" uyarısında bulundu.

Pentagon Başmüfettişi tarafından Kongre için hazırlanan raporda, Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilmeye başlamasının ardından DAİŞ mensuplarının ülkede yeniden gruplar oluşturmaya başladıkları belirtildi.

Raporda, DAİŞ’in Suriye'deki "başkenti" Rakka'yı kaybetmesine rağmen, bu ülkede ve Irak'ta yerek güçlerin zayıflıklarından faydalandığı vurgulandı.

DAİŞ’in Irak'ta eylem düzenleme kapasitesini artırdığına da dikkat çekildi.

ABD'nin terör örgütü mensuplaırnın toplandıkları muhtemel bölgeleri izlemesinin ve sahadaki müttefiklerine tavsiye vermesinin zorlaştığı da vurgulandı.

Rapor, 1 Nisan ve 30 Haziran 2019 arasındaki dönemi kapsıyor.

ABD Başkanı Donald Trump daha önce DAİŞ’in tamamen yenilgiye uğratıldığını söylemişti.

Trump geçen ay bir kabine toplantısında, "Halifeliğe karşı harika bir iş çıkardık. Halifeliğin topraklarının yüzde 100'ünü geri aldık ve hızla Suriye'den çıkıyoruz" demişti.

DAİŞ’e karşı yürütülen mücadele zirveye ulaştığında, Suriye'de 3 bin Amerikan askeri vardı. Şu an ülkede kaç Amerikan askerinin kaldığı bilinmiyor.

Donald Trump'ın Aralık ayında Amerikan askerlerini Suriye'den çekme kararı almasının ardından dönemin ABD Savunma Bakanı James Mattis istifa etmişti.

Trump geçen ay yaptığı açıklamada ise "Yakında oradan çıkmış olacağız. Böylece kendi sorunlarıyla kendileri ilgilenecekler. Suriye kendi sorunlarıyla başa çıkabilir - İran ile birlikte, Rusya ile birlikte, Irak ile birlikte, Türkiye ile birlikte. Biz 7 bin mil uzaktayız" demişti.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 100 ülkeden 40 binden fazla kişi, Suriye veya Irak'a giderek DAİŞ'e katıldı.

ABD öncülüğündeki Uluslararası DAİŞ’le Mücadele Koalisyonu'na göre, DAİŞ'lilerin büyük çoğunluğu ya çatışmalarda ve bombardımanda öldü ya da şu an gözaltında.

Koalisyon yetkilileri, kaç yabancı örgüt mensubunun ölmüş olabileceğiyle ilgili tahminde bulunmaktan kaçınıyor.

SIRADAKİ HABER