Pentagon’dan Saldırılarla İlgili Açıklama

ABD’den Türkiye’nin hava operasyonu ve Karkamış’a düzenlenen roket saldırısıyla ilgili açıklama geldi. Savunma Bakanlığı, bu tür eylemlerin IŞİD'e karşı mücadeleyi sürdürmek ve örgütün bir daha asla dirilemeyeceğinden emin olmak gibi ortak hedefleri tehdit ettiğini belirtti.

© AP
Pentagon’dan Saldırılarla İlgili Açıklama

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, "Hafta sonu boyunca Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyinde hava saldırıları düzenlediğini ve Suriyeli Kürt güçlerin Türkiye'nin güneyine yeni saldırılar düzenlediğini gördük. Savunma Bakanlığı, Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıran ya da Irak hükümetiyle koordine edilmemiş askeri eylemler yoluyla Irak'ın egemenliğini ihlal eden her türlü askeri eyleme karşı çıkmaya devam etmektedir’’ denildi.

Açıklamada bu tür eylemlerin IŞİD'e karşı mücadeleyi sürdürmek ve örgütün bir daha asla dirilemeyeceğinden emin olmak gibi ortak hedefleri tehdit ettiği kaydedildi.

ABD'den kınama

Öte yandan Karkamış’a saldırı ile ilgili Washington'dan ilk mesaj, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden geldi.

Twitter'da İngilizce ve Türkçe olarak paylaşılan mesajda, ''ABD'nin Türkiye'deki Diplomatik Temsilciliği olarak, bugün Karkamış’ta üç masum insanın hayatını kaybetmesinden dolayı yas tutan Türk halkına katılıyoruz. Bu şiddeti ve haklı görülemeyecek saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyoruz'' denildi.

ABD’nin IŞİD’le mücadele ortağı olarak desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin ana omurgasını Türkiye’nin, terör örgütü PKK'nın uzantısı olarak olarak gördüğü PYD/YPG oluşturuyor.

Gaziantep’in Karkamış ilçesine yapılan havan saldırısında 2 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

Haftasonunda da Türk savaş uçakları Suriye ve Irak’ın kuzeyine hava operasyonu düzenlemişti.(KAYNAK)

SIRADAKİ HABER