Peskov’dan yaptırım mesajı: En uygun zamanda yanıt vereceğiz

ABD'nin TürkAkım ve Kuzey Akım-2'ye yönelik yaptırımlarının yanıtsız kalmayacağını söyleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yanıtın zamanlamasının büyük oranda ulusal çıkarlara göre belirleneceğini ifade etti.

© REUTERS
Peskov’dan yaptırım mesajı: En uygun zamanda yanıt vereceğiz

Basın toplantısında konuşan Peskov, "Moskova'nın bu yaptırımlara nasıl yanıt vereceğini konuşmak için henüz erken ancak bu tür adımlar karşılıksız kalmaz. Yaptırımlara nasıl ve ne zaman yanıt verileceği Rusya'nın ulusal çıkarlarına göre şekillenecek. Ulusal çıkarlarımıza en uygun zamanda yanıt vereceğiz" dedi.

“YAPTIRIMLAR KABUL EDİLEMEZ”

Peskov, ABD'nin yaptırımlarının kabul edilemez olduğunu ve bunun projenin tamamlanması önünde engel oluşturmayacağını umduklarını vurguladı.

Kuzey Akım-2'nin borularını döşeyen ve ABD'nin yaptırımları sonrası çalışmalarını askıya alan İsviçreli Allseas şirketinin durumunu da değerlendiren Peskov, şirketin ve gemilerinin olası ikamesinin şu anda analiz edildiğini kaydetti. 

LAVROV: YAPTIRIMLAR YANITSIZ KALMAYACAK

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin TürkAkım ve Kuzey Akım-2'ye yönelik yaptırımlarının yanıtsız bırakılmayacağını söyledi.

ABD'nin TürkAkım ve Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hatlarına yönelik yaptırımlarını değerlendiren Lavrov, bu adımın ardından hiçbir ülkenin "ABD'nin güvenilmez olduğu konusunda şüphe duymaması gerektiğini" ifade etti.

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde 'Hükümet Saati'nde konuşan Lavrov, "ABD kendi ekonomik sorunlarını çözmek ve enerji güvenliği görevlerini yerine getirmek için en yakın müttefiklerine yaptırım uygularken dünyadaki hiçbir ülke, Washington'un güvenilmez olduğundan şüphe duymamalı. ABD bu ülkelere herhangi bir vaatte bulunursa bile, onları her an yarı yolda bırakabilir" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, Rus doğalgazını Avrupalı tüketicilere taşıyacak olan Kuzey Akım-2 ve Türk Akım projelerine yönelik yaptırımların yürürlüğe girdiğini ve Washington’un boru hatlarının yapımını gerçekleştiren şirketlerden çalışmalarını derhal durdurmalarını talep ettiğini açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER