Polonya, gemilerin Rusya'da izin almaması için Baltık Denizi'nden yeni bir kanal açtı

Henüz tamamlanmayan kanal ayrıca Baltık-Elblag rotasını yaklaşık 100 kilometre kısaltıyor

© REUTERS
Polonya, gemilerin Rusya'da izin almaması için Baltık Denizi'nden yeni bir kanal açtı

Polonya, Baltık Denizi'nden Vistül Lagünü limanına geçişleri sırasında gemilerin Rusya'dan izin almak zorunda kalmaması için yeni bir kanal açtığını duyurdu.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, kanalın açılışı için hazırlanan Zodiak II teknik gemisinin geçişini izlemek için toplanan Polonyalılara yaptığı konuşmada, bu yatırımın karşılığının, çevresindeki arazilerin değerinin artması, ticaret, iş ve turizm sayesinde lagün üzerindeki şehirlerin ve limanların gelişmesiyle alınacağını ifade etti.

Duda, bu kanalı açma amaçlarının, "yetkilileri başkalarına saldırmaktan ve boyun eğdirmekten çekinmeyen, dost olmayan bir ülkeden izin istemek zorunda kalmamak olduğunu" belirtti.

Polonya'nın sağcı iktidar partisi lideri Jaroslaw Kaczynski de kanalın, Polonya'nın işsizlik sorununun yaşandığı kuzeydoğusunun kalkınması için "yeni bir itici güç" olduğunu dile getirdi.

Yaklaşık 420 milyon dolara inşa edilen kanal, Baltık Denizi ve Gdansk Körfezi'nden Elblag'a ve lagünün daha küçük limanlarına, Rusya'nın Pilawa Boğazı'ndan geçme izni almadan seyahat etmelerini sağlayacak. Henüz tamamlanmayan kanal ayrıca Baltık-Elblag rotasını yaklaşık 100 kilometre kısaltıyor.(AA)

SIRADAKİ HABER