Pompeo: Çekilme kararı istişareler sonrasında alındı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını daha önceden bildiğini ve kararın Başkan Trump ile üst düzey yetkililer arasındaki istişareler sonrasında alındığını belirtti.

Pompeo: Çekilme kararı istişareler sonrasında alındı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını daha önceden bildiğini ve kararın Başkan Trump ile üst düzey yetkililer arasındaki istişareler sonrasında alındığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'li Fox News kanalına yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kararın açıklanmasından önce kendisine bilgi verilip verilmediği sorusunu yanıtlayan Dışişleri Bakanı Pompeo, bilgilendirmeden çok daha fazlasına hakim olduğunu, üst düzey yetkililer ve Başkan Trump arasında yapılan istişare toplantılarında da yer aldığını kaydetti. Donald Trump'ın açıklamalarına atıfta bulunan Pompeo, ABD'nin Suriye'de bulunmasındaki ana sebebin DAİŞ'i yenmek olduğunu ve elde edilen zaferin ardından bölgeden çekilmenin zamanın geldiğini belirtti.

Mike Pompeo ayrıca, DAİŞ unsurlarının dünyanın farklı yerlerinde hala faaliyet gösterdiğine dikkati çekerek, "ABD, terörle mücadeleye devam edecek ve ister Suriye'de, ister başka yerde olsun DAİŞ'e karşı savaşı sürdürecektir. Suriye'den çekilme kararı, bu yönetimin Orta Doğu'daki terörle mücadele konusunda sahip olduğu muazzam başarıyı azaltmıyor" ifadelerini kullandı. ABD medyasında konuya ilişkin birçok iddia yer almış, Trump'ın çekilme kararını tek başına verdiği ve yetkililere danışmadığı ileri sürülmüştü. (Kaynak: Ajanslar)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER