Pompeo'dan Brüksel'de ‘İran tehdidi’ görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek için Rusya'nın Soçi kentine hareket eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, bu şehirden önce Brüksel'e uğrayarak "İran tehdidine" ilişkin görüşmeler yapacağı bildirildi.

© REUTERS
Pompeo'dan Brüksel'de ‘İran tehdidi’ görüşmesi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Pompeo'nun programındaki gelişmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Pompeo'nun 14 Mayıs'ta Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmeden önce Brüksel'e uğrayacağını belirten Ortagus, şunları kaydetti:

"Bakan Pompeo, Brüksel'de İran İslam Cumhuriyeti'nin son tehdit edici eylemlerini ve açıklamalarını görüşmek üzere Avrupa müttefiklerimizle bir araya gelecek. Bakan Pompeo, Ortadoğu ve dünyadaki ortak çıkarlarımızın güvenliğini sağlamak için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yakın iş birliği yapmaya devam edecektir."

Öte yandan Ortagus, Pompeo'nun Moskova ziyaretinin programdan çıkartıldığını kaydetti. 

RUSYA TEMASI

Öte yandan Pompeo, Soçi’de Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la bir araya gelecek.

Masada İran krizi, Suriye savaşı, nükleer silahsızlanma gibi önemli başlıklar var.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya lideri Vladimir Putin’le üç hafta önce yaptığı telefon görüşmesi sonrasında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Rusya’ya gönderiyor. Yarın Soçi’de olacak Pompeo’nun Putin tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

SURİYE VE AFGANİSTAN

Pompeo’nun Dışişleri Bakanı sıfatıyla Rusya’ya gerçekleştireceği ilk ziyaret öncesinde iki taraftan da gündemle ilgili açıklamalar geldi.

Pompeo, “ABD ile Rusya’nın birçok konuda görüşleri çakışmadığı gibi zıt kutuplarda yer almasına rağmen biz yine de Rusya ile ortak hareket edebileceğimiz alanlar bulunduğuna inandığımız için bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. Özellikle CIA (Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı) Başkanı olduğum dönemde Rusya’daki meslektaşlarımla terörizm ile mücadele konusunda yararlı işbirliğimiz oldu. Şimdi de bu olumlu birlikte çalışma deneyimlerimizi Suriye ve Afganistan konusunda devam ettirebiliriz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise bir yazılı açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

“ABD Başkanı Trump’ın defalarca gündeme getirdiği Rusya ile ilişkileri rayına oturtma girişimi Pompeo’nun ziyareti sırasında ele alınacak. Amerikan tarafının inisiyatifiyle Rusya’ya ilk ziyaretini gerçekleştirecek Pompeo ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov masada bulunan tüm problemli uluslararası konuları ele alacak. Görüşmelerin gidişatına ve alınan ilk sonuçlara göre konuk bakanın Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından da kabul edilmesi söz konusu olabilir. Biz her zaman olduğu gibi ABD ile Rusya arasında ilişkilerin düzelmesi için ilk adımın Washington tarafından atılması gerektiğini düşünüyoruz. Washington yönetiminin, Moskova ile eşitler arasında eşit diyalog çizgisine dönmesi durumunda başarıya ulaşılabileceğine inanıyoruz.”

Trump ile Putin’in temmuz ayındaki yüz yüze görüşmesi sonrasında iki ülke arasında gerçekleşmesi beklenen bu ilk üst düzey görüşmede nükleer silahsızlanma anlaşmalarının yenilenmesi, İran krizi, Suriye savaşı ve Afganistan’daki barış süreci gibi kritik konuların ele alınması bekleniyor.

SIRADAKİ HABER