Pompeo'dan Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki askeri tatbikatlarına tepki

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki Paracel adaları çevresinde düzenlediği askeri tatbikatlarına tepki gösterdi.

© REUTERS
Pompeo'dan Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki askeri tatbikatlarına tepki

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki askeri tatbikatlarını 'son derece kışkırtıcı' olarak değerlendirdi.


Çin'in bölgedeki askeri tatbikatlarına tepki gösteren Pompeo, ABD'nin Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'ndeki 'yasadışı' iddialarına karşı olduğunu belirtti.

Pompeo, tüm ülkelerin, Güney Çin Denizi'nde ve başka yerlerde, güçlerinden bağımsız olarak egemenlik haklarını destekleyen 'özgür ve açık kurallara dayalı bir düzeni desteklemesi gerektiğini' belirtti.


Vietnam, 1-5 Haziran arasında Çin askeri tatbikatlarının Paracel takım adalarındaki egemenliğini ihlal ettiğini, bölgede barış, istikrar ve işbirliğinin sürdürülmesini zorlaştırdığını açıklamıştı.

Filipinler ise Çin'e, Güney Çin Denizi'ndeki askeri tatbikatları sırasında Filipinler karasularını ihlal etmesi halinde, 'en sert tepkiyi vereceği' uyarısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 00:18
SIRADAKİ HABER