Pompeo: Erdoğan Kürtlerin korunması için taahhütlerde bulundu

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Suriye'den çekilmeleriyle ilgili olarak "Suriye’den çekilirken bizimle birlikte savaşan Kürtlerin korunması için elimizden geleni yapmak önemli. Erdoğan taahhütlerde bulundu. O da bunu anlıyor" dedi.

© REUTERS
Pompeo: Erdoğan Kürtlerin korunması için taahhütlerde bulundu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Başkan Donald Trump’ın ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi kararının kesin olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’de açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekilme kararının kesin olduğunu belirtti.

Suriye’de Kürtlerin korunması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Pompeo, “Suriye’den çekilirken bizimle birlikte savaşan Kürtlerin korunması için elimizden geleni yapmak önemli. Erdoğan taahhütlerde bulundu. O da bunu anlıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin YPG’yle ilgili güvenlik endişeleri olduğu açıklamalarına değinen Pompeo, “Erdoğan teröristlerin yaşamsal bir tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Türkiye’ye yönelik teröristlerden kaynaklı bir tehdit bulunduğunu kabul ediyoruz ve bu konuda çok destekleyici bir tutum içinde olacağız” dedi. (Kaynak: Deutsche Welle)

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 22:18
SIRADAKİ HABER