Pompeo: Kazimi hükümetini desteklemek için Irak’tayız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak’taki varlıklarının Mustafa Kazimi hükümetine destek amaçlı olduğunu söyledi.

© REUTERS / Dado Ruvic
Pompeo: Kazimi hükümetini desteklemek için Irak’tayız

HABER MERKEZİ – El Arabiya kanalına konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak ve İran’la ilgili açıklamalarda bulundu.

Washington yönetiminin bölgede istikrarı sağlamaya çalıştığını söyleyen Pompeo, Iraklıların kendilerinden İran konusunu ihmal etmemelerini istediği belirtti.

Pompeo, ABD askerlerinin Irak’taki varlığıyla ilgili ise, “Mustafa Kazimi hükümetine destek için oradalar” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Irak’taki İran yanlısı milislerin varlığına yönelik aldığı önlemler hakkında Pompeo, söz konusu önlemleri daha sonra açıklayacaklarını ifade etti.

ABD’nin İran’a karşı Ortadoğu’da stratejik ittifak oluşturduğunu kaydeden Pompeo, İran’ın önünü kapatmak ve istikrarı sağlamak için koalisyon kuracaklarını dile getirdi.

Pompeo geçtiğimiz hafta 7 ülkeyi kapsayan yurtdışı seyahatine Fransa’dan başlamıştı. ABD’li Bakan daha sonra Türkiye, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etmiş ve tüm noktalarda İran’a yönelik atılacak adımlara değinmişti. Pompeo, ABD yönetiminin önümüzdeki ay İran’a yeni yaptırımlar uygulayacağını bildirmişti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, B-52 bombardıman uçağının Ortadoğu’ya gönderildiği belirtilmişti. Açıklamada, bu adımın amacının “düşmanlara cevap vermek, dostları da korumak” olduğu belirtilmişti.

Öte yandan, ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Irak’taki asker sayısını 2500’e Afganistan’daki asker sayısını da aynı rakama düşüreceğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 13:50
SIRADAKİ HABER