Pompeo: Kürtlerle ilgili birçok detay konuşulmalı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriyeli Kürtlerle ilgili birçok detayın konuşulması gerektiğini belirterek, Suriye'deki durumla ilgili olarak olumlu bir sonuca ulaşma konusunda iyimser olduğunu söyledi.

© REUTERS
Pompeo: Kürtlerle ilgili birçok detay konuşulmalı

Suudi Arabistan'ın Al Arabiya kanalına konuşan Pompeo, ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesine ilişkin, "Türkiye'nin sınırlarını ve halkını koruma gerekçelerini anlıyoruz" dedi.

Pompeo, Ortadoğu'da varlıklarının devam edeceğini de belirterek, "Müttefiklerimize bölgeden çekilmeyeceğimizi söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

Pompeo, Suriye'deki durumla ilgili olarak olumlu bir sonuca ulaşma konusunda iyimser olduğunu belirtti.

Suriyeli Kürtlerle ilgili birçok detayın konuşulması gerektiğini söyleyen Pompeo, olumlu bir sonuç alınacağına dair iyimser olduğunu kaydetti.

Pompeo, ABD'nin “Türkiye'yi terör tehditlerinden korumanın yanı sıra Suriyeli Kürtleri de koruyacak bir sonuca ulaşabileceğine inandığını” söyledi.

İran konusuna dair ise Pompeo, şunları kaydetti:

"İran halkının, rejimin diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmesinin kabul edilemez olduğunu bilmesi gerekir. İran halkının sesini duymak istiyoruz. İran halkının, onlar için onurlu bir hayat istediğimizi bilmesi gerekir."

SIRADAKİ HABER