Pompeo: Ortadoğu'da kenarda durulmamalı

Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen "Ortadoğu'da barış ve güvenlik" konferansında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bölgedeki sorunun çözülmesinde hiçbir ülkenin kenarda durmaması gerektiğini söyledi.

© REUTERS
Pompeo: Ortadoğu'da kenarda durulmamalı

Toplantıda bulunan 60'dan fazla ülkenin temsilcilerine seslenen Pompeo, "Amerika Birleşik Devletleri bu sorunların çözülmesinde tüm ülkelerimiz arasında yeni bir işbirliği çağı açılmasını istiyor" şeklinde konuştu.

İran hakkında doğrudan eleştirilerde bulunmayan Pompeo, Suriye, Yemen ve Filistin'de yaşanan sorunlara da dikkat çekti.

Pompeo konuşmasına, "Bölgedeki sorunların hiçbiri kendiliğinden çözülmeyecek. Güvenlik için hep beraber çalışmalıyız" sözlerini ekledi.

KATILIM BEKLENENDEN DÜŞÜK

Diğer yandan konferansa katılım beklenenden düşük seviyede kaldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo gibi isimlerin bulunduğu toplantıya Avrupa Birliği (AB) üyelerinden çoğu daha düşük seviyede temsilcilerle katılmayı tercih etti.

Organizasyon öncesinde Netanyahu, basın mensuplarına İbranice açıklamada bulundu.

Metnin tercümesinde "Hepimizin ortak çıkarı olan İran ile savaş tartışılacak" denilse de ardından yapılan düzeltme ile “savaş” kelimesinin yanlış çevirildiği, bunun yerine “mücadele” kelimesinin kullanılması gerektiği belirtildi.

İRAN: TESADÜF DEĞİL

Konferans hakkında yorumda bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise, Devrim Muhafızları Ordusu mensuplarını hedef alan ve en az 27 askerin öldüğü saldırıda ABD müdahalesi olduğunu ima etti.

Zarif, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, “İran'ın, 'Varşova sirkinin‘ gerçekleştiği gün terör saldırısına uğraması bir tesadüf mü? Özellikle aynı teröristlerin destekçilerinin Varşova sokaklarında kutlama yaptığı ve Twitter'da sahte hesaplarla kutlamaları desteklediği zamanda? Görünüşe göre ABD her zaman aynı yanlışları yapıyor ancak farklı sonuçlar elde etmeyi bekliyor” dedi.

SIRADAKİ HABER