Pompeo: Türkiye NATO yükümlülüklerine geri dönmeli

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, S-400 yaptırımlarının Türkiye'nin askeri kabiliyetini zayıflatma niyeti taşımadığını bildirerek, “Ankara’nın kendini yeniden NATO'yla uyumlu silah alımına ilişkin NATO yükümlülüklerine adamasını" istediklerini söyledi.

© REUTERS / Carlos Barria
Pompeo: Türkiye NATO yükümlülüklerine geri dönmeli

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cale Brown, Mike Pompeo ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) yaptırımlarıyla ilgili olarak yaptığı telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Brown'a göre Pompeo, Çavuşoğlu'na "Yaptırımların Rusya'nın önemli bir gelir, erişim ve nüfuz elde etmesini önlemeyi amaçladığını, Türkiye ya da ABD'nin herhangi bir müttefikin askeri kabiliyetini ya da muharebeye hazırlık düzeyine zarar verme niyetiyle alınmadığını" söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, "Türkiye'yi S-400 meselesini iki ülke arasında onlarca yıla dayanan savunma sektörü işbirliğine tutarlı bir şekilde çözmeye" çağırdı.

Pompeo ayrıca "Türkiye'nin kendini yeniden NATO'yla uyumlu silah alımına ilişkin NATO yükümlülüklerine adamasını" istediklerini dile getirdi.

ABD yönetimi, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle Türkiye'ye CAATSA kapsamında yaptırım kararı almıştı.

Bu yaptırımlar nedeniyle Savunma Sanayii Başkanlığı, ABD'den ihracat lisansı alamayacak, ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarının kredilerinden faydalanamayacak. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile beraber kurumdan üç yönetici de yaptırım listesine alındı.

SIRADAKİ HABER