Pompeo: Venezuela'daki Rus varlığı açık bir provokasyon

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya ve Çin'in Maduro'yu destekleyerek Venezuela'nın yıkılmasına yardım ettiğini söyledi.

© REUTERS
Pompeo: Venezuela'daki Rus varlığı açık bir provokasyon

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Şili'nin başkenti Santiago'da açıklamalarda bulundu. Pompeo açıklamasında, "Çin ve diğerleri, Venezuela'nın içişlerine müdahale etmeme çağrısında ikiyüzlü davranıyorlar" diyen Pompeo, "Kendi finansal müdahaleleri, ülkenin yok edilmesine yardımcı oldu" ifadelerini kullandı.

Pompeo, şöyle devam etti: "Çin, ABD'nin önemli bir ekonomik ortağıdır. Ancak sorun, Çin'in Latin Amerika gibi yerlerde iş yaptığı zaman sık sık ekonomik kan dolaşımına korozif sermaye enjekte etmesi, yolsuzluğa hayat vermesi ve iyi yönetişimi aşındırmasıdır."

Rusya'nın Venezuela ve Nikaragua'yla işbirliğine tepki gösteren Pompeo, Rusya'nın Caracas'ta polis eğitimine yaptığı yatırımları ve Nikaragua'nın başkenti Managua'ya bir uydu istasyonu kurmasına ilişkin, "En hafif deyimiyle, iyi değil" yorumunu yaptı.

"Rusya'nın Küba ve Nikaragua'daki otoriter liderlerle uzun zamandır bağları var. Silah satıyor ve buralarda propaganda yayıyor" ifadelerini kullanan Pompeo, "Rusya'nın zaten istikrarsız bir durumu bu şekilde tırmandırmasına seyirci kalamayız" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER