Pompeo’dan Dağlık Karabağ çağrısı

Mike Pompeo, Twitter hesabından, Dağlık Karabağ bölgesine ilişkin ateşkes konusunda açıklama yaptı.

© REUTERS POOL
Pompeo’dan Dağlık Karabağ çağrısı

HABER MERKEZİ - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan'a, "ateşkes anlaşmasına uyma" ve "sivillerin hedef alınmaması" çağrısında bulundu.

Mike Pompeo, Twitter hesabından, Dağlık Karabağ bölgesine ilişkin ateşkes konusunda açıklama yaptı.

Yaşanan can kaybından üzüntü duyduklarını ve barışçıl bir çözüme bağlı olduklarını belirten Pompeo, "ABD, Azerbaycan ile Ermenistan'ı, üzerinde mutabık kalınan ateşkes anlaşmasına uyma taahhütlerini yerine getirmeye ve Gence ile Stepanakert gibi sivil yerleşim birimlerini hedef almayı durdurmaya çağırıyor" ifadesini kullandı.

TARAFLAR MOSKOVA'DA TOPLANMIŞTI

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, 10 Ekim Cumartesi günü Rusya'nın başkenti Moskova'da 10 saatten uzun süren görüşmelerde geçici ateşkeste anlaşmıştı.

Görüşmelere aracılık eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “esirlerin ve cenazelerinin takas edilmesi için ateşkes ilan edildiğini” ve Azerbaycan ile Ermenistan'ın görüşmelere başlayacağını söylemişti.

Lavrov 'ateşkes' açıklamasını yerel saatle sabah 03.00'da yapmıştı.

Ancak Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ'da süren çatışmalarda geçici ateşkes ilan edilmesinin hemen ardından taraflar birbirlerini ateşkesi delmekle suçlamıştı.

Ermeni yetkililer çatışmalar nedeniyle Dağlık Karabağ nüfusunun yarısının - yaklaşık 70 bin kişi - evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirtmişti.

Çatışmalarda yaklaşık 400 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

SIRADAKİ HABER