'Prens Kaşıkçı'nın katili ile görüşüyor'

Washington Post: Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Kaşıkçı cinayetini düzenleyen suikast timinin başında olduğu belirtilen eski danışmanı Suud El-Kahtani ile hâlâ görüşüp tavsiye alıyor.

© REUTERS
'Prens Kaşıkçı'nın katili ile görüşüyor'

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Cemal Kaşıkçı cinayetinin baş şüphelilerden Suud El Kahtani ile hâlâ görüştüğü ileri sürüldü. Washington Post’un kıdemli yazarlarından David Ignatius, “Suudi baskı mekanizması tam hız çalışmaya devam ediyor” başlıklı makalesinde Selman’ın, Kaşıkçı cinayetini düzenleyen suikast timinin başında olduğu iddia edilen ve cinayetten önce veliaht prensin en yakın danışmanlarından birisi olan Suud El-Kahtani ile de el altından görüştüğünü ve tavsiyelerine başvurduğunu yazdı.

‘GÜNAH KEÇİSİ OLARAK KULLANILDIM’

Makalede görüşlerine yer verilen Suudi bir yetkili, Kahtani’nin son günlerde başkent Riyad’daki evinde ve Kraliyet Mahkemesi Çalışma ve Basın İşleri Merkezi’nde, muhaliflere karşı kurulan siber orduyu yöneten eski iş arkadaşları ile görüştüğünü ve Kaşıkçı cinayeti konusunda, “Ben suçlandım ve günah keçisi olarak kullanıldım” dediğini aktardı.

Ignatius, Selman’ın “Kahtani tarzı internet zorbalığı taktiklerinden” vazgeçmediğinin bir göstergesinin de bu hafta Kaşıkçı ve Kanada’da yaşayan Suudi muhalif Ömer Abdülaziz’e yönelik sosyal medyada başlatılan karalama kampanyası olduğunu vurgulayarak, bu kampanyada, Kaşıkçı ve Abdülaziz’in Katar ajanları olduğunun iddia edildiğini aktardı. Ignatius, “Muhammed bin Selman’ın Kahtani ile devam eden iletişimi konusunda yorum yapan üst düzey Suudi yetkililer, ABD’yi sabırlı olmaya çağırdı. Bir prensin, ABD yönetimine, ‘Eğer Kahtani’yi engellemeye çalışırsam, o kendine başka bir yol bulur’ dediği belirtiliyor. Aynı zamanda, Suudi Arabistan’ın baskı mekanizması tam hız çalışmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Makalede, “ABD’li ve Suudi yetkililer, Veliaht Prensin (Muhammed bin Selman), Trump yönetiminin umduğu gibi fevri davranışlarını değiştirmek ya da Kaşıkçı konusunda kendisine ders çıkarmaktan uzak olduğunu, bunun yerine otokrat yönetim tarzı ve muhalifler karşı umarsız kampanyasını yürütmeye devam ettiğini belirtiyor” denildi.

​Makalede görüşlerine yer verilen ve son zamanlarda Selman ile görüşen ABD’li bir yetkili, “(Muhammed bin Selman) Yurt içinde kendini çok güvenli ve kontrollü görüyor. Temeli sağlam olduğu müddetçe kimsenin kendisine zarar vermeyeceğini hissediyor” görüşünü paylaştı. İngiltere’nin en deneyimli Suudi denetçilerinden birisi ise “(Bin Selman) Olanlardan (Kaşıkçı cinayeti) zerre ders almadı. Bu batılı hükümetler için çok korkutucu” ifadelerini kullandı. (Sputnik)

SIRADAKİ HABER