Prince: Suriye'den çekilecek ABD askerlerinin yerini alabiliriz

Irak ve Afganistan'daki eylemleriyle sık sık gündeme gelen ABD'li özel askeri şirket Blackwater'ın kurucusu Erik Prince, Suriye'den çekilecek ABD askerlerinin yerini alabileceğini belirtti.

© AFP
Prince: Suriye'den çekilecek ABD askerlerinin yerini alabiliriz

Fox Business kanalına demeç veren Prince, Washington'un Suriye'de kalmak için uzun vadeli stratejik yükümlülüğü bulunmadığını ve 'sonu gelmeyen savaşlara' nokta koyması gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte büyük bölümü Kürtlerden oluşan Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) atıfta bulunarak ABD'nin müttefiklerini terk etmesinin yanlış olacağını kaydeden Prince, onların korunması için sözleşmeli askerlerin ABD'li birliklerin yerini alabileceğini ifade etti.

Prince, sözleşmeli askerlere görev verilmemesi halinde ABD'nin müttefiklerinin İranlı ve Suriyeli güçler tarafından mahvedileceğinin de altını çizdi.

ABD'nin sivilleri katletmesiyle isim yapan özel güvenlik şirketlerinden Blackwater, Recoil dergisinin son sayısında 'Geliyoruz' ifadesi kullanılan bir ilan vererek, 'ABD çekileceği yerlere paralı asker mi gönderecek?' sorusunu gündeme getirmişti.

Dünyanın en büyük özel güvenlik şirketlerinden biri olan Blackwater, ABD Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve CIA'in yüz milyonlarca dolar değerindeki ihalelerini alarak Afganistan ve Irak başta olmak üzere Amerikan ordusunun operasyonlarına destek kuvveti sağlıyor. 1997'de kurulan ve bünyesinde binlerce paralı asker bulunan şirket, 2006'dan beri Amerikalı diplomatlara da koruma sağlıyor.

SIRADAKİ HABER