Putin: ABD çekilince kim sokağa çıktı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası silah kontrol sisteminin çökmesi konusunda ciddi bir

© AFP
Putin: ABD çekilince kim sokağa çıktı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası silah kontrol sisteminin çökmesi konusunda ciddi bir risk bulunduğunu belirterek, “Sahip olduğumuz en yeni sistemler, Rusya'nın güvenliğini çok uzun yıllar boyunca garanti altına alacak” dedi.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF 2019) uluslararası haber ajanslarının yöneticileriyle bir araya gelen Putin, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildikleri için sorumluluk üstlenmeleri gerektiğinin bilincine varmaya başladığını söyledi.

Washington'un adımları nedeniyle uluslararası silah kontrol sisteminin çökmesi konusunda ciddi bir risk bulunduğunu ifade eden Putin, sözlerine şöyle devam etti:

"ABD kendi başına INF'den çekildi. Sayın baylar ve bayanlar, hanginiz bunu aktif şekilde protesto etti, dövizlerle sokağa çıktı? Yok. Sessizlik. Bu, uluslararası güvenlik alanında tüm uluslararası ilişkilerin temelini sarsan ilk ve çok ciddi bir adımdı. İkinci adım olarak da sorumluluk üstlenmeleri gerektiğini anlamaya başlayarak suçu Rusya'nın üzerine atmaya çalışıyorlar."

ABD Başkanı Donald Trump'la mayıs başında yaptıkları son telefon görüşmesinin stratejik silahların kontrolüne yönelik belirli bir iyimserlik yarattığını anlatan Putin, "Zira Donald, kendisinin de endişeli olduğunu, ABD'nin ne gibi sonuçlarla karşı karşıya kalacağını anladığını söyleyip 'Silaha yatırılan paralar başka amaçlar için kullanılabilirdi' dedi. Kendisiyle tamamen hemfikirim" diye konuştu.

ABD'nin 2021 yılında sona erecek Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması-3'ü (START-3) uzatma konusunu Rus tarafıyla müzakere etmediğine dikkat çeken Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstemiyorlarsa, bu sözleşme uzatılmayabilir. İleriye doğru çok büyük bir adım attık ve hipersonik silah üretimi konusunda rakiplerimizi geride bıraktık.”

INF ANLAŞMASI

1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanan anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan karadan havaya atılabilen orta menzilli füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.

Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında 4 yılda yaklaşık 2 bin 700 füze imha edildi.

INF Anlaşması, nükleer silahlı füzeleri 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarından uzak tutuyor.
HABER MERKEZİ

SIRADAKİ HABER