Putin: Covid vakalarında ani artışların olabileceği durumdayız

Ülke genelinde, dün vaka sayısı 17 bin 525, hayatını kaybedenlerin sayısı da 783 olarak açıklanmıştı

© REUTERS
Putin: Covid vakalarında ani artışların olabileceği durumdayız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Omicron varyantı nedeniyle ülkede Covid-19 vakalarının hızlı şekilde artabileceğini belirtti.

Putin, hükümet üyeleriyle çevrim içi yaptığı toplantıda, ülkedeki Covid-19 durumunu değerlendirdi. Koronavirüs'le mücadele konusunun hem Rusya hem de tüm dünyada güncel olduğuna dikkati çeken Putin, Covid-19'un toplumu rahatsız etmeye devam ettiğini söyledi.

Putin, "Elbette zor ve olası ani artışların olabileceği durumdayız. Tatil uzundu. Bu süreçte insanlar birbiriyle yoğun temas halindeydi ve bunun, ülkedeki epidemiyolojik durumu etkilememesi mümkün değil." dedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova da ülkede Omicron vakalarının yıl sonunda artmaya başladığını ve bunun Covid-19 salgınının yayılmasını hızlandıracağını söyledi. Golikova, "Hedefimiz, virüsün yayılmasının engellenmesi konusunda gerekli önlemler almaktır." ifadesini kullandı.

Rusya'da Covid-19 vakaları iki gündür artıyor
Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte vaka sayısı 17 bin 946 artarak 10 milyon 702 bin 150'ye, virüsten ölen kişi sayısı ise 745 artışla 318 bin 432'ye çıktı.

Omicron vakaları üç kat arttı
Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, ülkedeki yeni yıl tatili döneminde Omicron vakalarının üç kat artarak toplam 305'e çıktığını açıklamıştı.

Ülke genelinde, dün vaka sayısı 17 bin 525, hayatını kaybedenlerin sayısı da 783 olarak açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 06:44
SIRADAKİ HABER