Putin Erdoğan'ı anlıyorum ama ben de endişeliyim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yarınki Rusya ziyareti öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den İdlib açıklaması geldi

© REUTERS
Putin Erdoğan'ı anlıyorum ama ben de endişeliyim

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yarınki Rusya ziyareti öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den İdlib açıklaması geldi. Kremlin sözcüsü, 'Putin'in Erdoğan'ın İdlib'e dair endişelerini anladığını' ama kendisinin de 'militanların artan saldırılarından endişeli olduğunu' duyurdu.

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yarınki Rusya ziyareti öncesinde, Suriye hükümetinin İdlib’de Heyet Tahrir el Şam (HTŞ – eski El Nusra) örgütüne karşı yoğunlaştırdığı operasyonlar konusunda Moskova’dan peş peşe açıklamalar geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ‘Türkiye ile anlaşmaları ihlal etmediklerini’ söylerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın endişelerini anladığını ama kendisinin de İdlib’de militanların artan saldırılarından endişe duyduğunu’ açıkladı.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin ve Erdoğan’ın yarın İdlib’deki durumu görüşecekleri hatırlatıldı. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, “Putin, Türk meslektaşlarımızın endişelerini anladığını tekrar tekrar dile getirdi. Fakat aynı zamanda kendisi de, İdlib’de bastırılmadan veya yok edilmeden bırakılamayacak olan terörist unsurların faaliyetlerinden endişe duymaya devam ediyor” dedi.

LAVROV: İHLAL YOK

Lavrov ise bir basın toplantısında gelen soruya yanıtında, stratejik Han Şeyhun kasabası ve çevresindeki harekâtın ‘Türkiye’yle yapılan herhangi bir anlaşmayı ihlal etmediğini’ söyledi. Lavrov, “Hatırlatmak isterim ki, herhangi bir ihlalin söz konusu olmadığını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin defalarca söyledi” ifadelerini kullandı. Rus bakan, Türkiye’ye İdlib’de ortak devriye önerdiklerini ama bu konuda henüz anlaşma sağlanamadığını da ekledi.
 
Türkiye ile Rusya arasında geçen yıl yapılan Soçi Mutabakatı, bir çatışmasızlık bölgesi kurulmasını ve silahlı isyancıların ağır silahlarıyla birlikte bu bölgeden çekilmesini öngörüyordu. Rusya tarafı Suriye ordusunun İdlib’deki operasyonlarını askıya almasına, Türkiye de silahlı isyancıların çekilmesine garantör oluyordu.

SİLAHLI İSYANCILARIN BİRÇOĞU ANLAŞMAYA UYMAMIŞTI

Bu çerçevede Türkiye İdlib’de 12 gözlem noktası kurdu. Ancak isyancıların çekilme süreci mutabakatta planlandığı gibi gerçekleşmezken, İdlib 2019’un ilk günlerinde HTŞ’nin kontrolüne geçti. Suriye ordusu da son iki haftadır komşu Hama vilayetinin kuzeyi ile İdlib’in güney kırsalındaki operasyonlarını yoğunlaştırdı.

GÖZLEM NOKTASI KUŞATMA BÖLGESİNDE

Suriye devletinin bölgeyi ‘teröristlerden temizleme’ amacıyla yürütülen operasyonda son günlerde sağladığı ilerleme, çatışma bölgelerini Türkiye’nin gözlem noktalarına iyice yaklaştırmış durumda. Son olarak stratejik Han Şeyhun kasabası ordu kontrolüne geçerken, Türkiye’nin kontrolündeki gözlem noktalarından biri de kuşatma altında bölgenin içinde kalmıştı.

SIRADAKİ HABER