Putin'in Erdoğan'a ikramı 'plombir'miş

Rus lider Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ikram ettiği dondurmanın Sovyet döneminin ünlü dondurması 'plombir' olduğu ortaya çıktı.

© AA
Putin'in Erdoğan'a ikramı 'plombir'miş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Moskova’da düzenlenen MAKS 2019 Havacılık ve Uzay Fuarı’nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından hediye edilen dondurmanın Sovyet dondurması ‘plombir’ olduğu öğrenildi.

Fuarda sergilenen savaş uçaklarını inceleyen Erdoğan’a, Sovyet döneminin ünlü dondurması olan “plombir” ikram etti. Erdoğan, “Benimkini de ödeyecek misiniz?” diye espri yaparken, Putin, “Elbette, siz misafirsiniz” diyerek güldü ve satıcıya dondurma için 5 bin ruble verdi. Oda TV’nin aktardığına göre, Putin, “Paranın üstünü bakanlara verin” diyerek heyetini gösterdi ve yoluna devam etti. Erdoğan ise önce “Kaşık yok mu?” diye sordu ama “Hayır, ısırarak yiyin” cevabını alınca dondurmasını kaşıksız yedi. Erdoğan için ‘Vologda’ dondurmasını seçen Putin, kendisi çikolatalı-vanilyalı dondurmayı tercih etti.

ÇİN’DE POPÜLER OLMUŞTU

‘Plombir’ Çin’de de kısa süre önce popüler olmuştu. Çünkü Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, bu dondurmanın en ünlü “tutkunu” olarak biliniyor. Putin, Çin’e yaptığı ziyaretinde özel bir dondurucu içinde Şi Cinping’e çok sayıda plombir dondurma hediye etmişti.

‘Plombir’in hikayesi daha önce TürkRus.com’da şöyle anlatılmıştı:

“Plombir” dondurma neyin nesi? 

Siyasetten ticarete her alanda hızla gelişen Rusya-Çin ilişkilerinde son günlerde vitrine çıkan simge bir ürün var: ‘Plombir’ dondurma. Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hafta sonunda, Çin lideri Şi Cinping’e doğum günü hediyesi olarak sandık dolusu Rus dondurması plombir hediye etmesiyle konu yine gündeme geldi. Peki bu dondurmanın hikayesi, özelliği, fiyatı nedir? Neden Çin liderine yaşgününde hediye diye verilecek kadar kıymetli?

SSCB’de üniversite okuyan ve iyi derecede Rusça bilen Cinping’in birkaç yıl önce “plombir” Sovyet dondurmasına olan sevgisini açıklamasıyla konu gündeme gelmişti. Bunun üzerine plombir dondurmalı fotoğraflar Çin’de yayılmış, Rus dondurmaları Çin pazarında büyük ilgi görmeye başlamıştı.

Plombir, bir dondurma marlası değil; Rusya’da pek çok üreticisi olan yaygın bir dondurma türü. Ortalama satış fiyatı da 60-70 ruble arası yani 1 dolarlık fiyatı ile en ucuz dondurma.

İşin ilginç yanı plombir, orijin olarak bir Rus dondurması da değil. Rusya’ya Fransa’dan gelmiş.

Wikipedia, plombirin hikayesini şöyle özetliyor: “Plombières (çoğu zaman kısaca plombir de denir) tam yağlı süt veya kremadan yapılmış, süt yağı, yumurta, aromatik ve aroma katkıların (vanilya, badem esansı, çikolata, fındık, çeşni, meyve) ilavesiyle olan Fransız kremalı dondurma türü. Dondurma bardak formalı dondurma külahına kremanın doldurulması ile yapılır.

Plombières ilk kez III. Napolyon döneminde ortaya çıktı. İlk kez Fransanın Vosges ilindeki Plombières-les-Bains belediyyesinde yapıldı. Dondurmanın Rus varyasyonu Fransız orijinalinden biraz farklıdır.

Dondurma üretimi için bunlar uygulanır: doğal inek sütü, pastörize işlemi, şeker ile yoğunlaştırılmış süt (veya kondense süt); yoğunlaştırılmış ve kurutulmuş krema; tereyağı; tavuk yumurtası; peynir altı suyu; meyve, kahve ve kakao ürünleri.

Eğer bitkisel yağlardan dondurma yapmak için kullanılırsa, o zaman dondurma başka isimle sunulmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER