Putin: Rusya, Dağlık Karabağ anlaşması imzalanırken sadece arabulucu rolündeydi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ ile ilgili anlaşma imzalanırken Rusya’nın sadece arabulucu rolünde olduğunu ve tarafların barışçıl bir şekilde ayrılması için yükümlülük üstlendiğini belirtti.

© RIA
Putin: Rusya, Dağlık Karabağ anlaşması imzalanırken sadece arabulucu rolündeydi

Sputnik Türkçe'nin aktardığına göre, Rus devlet televizyonu Rossiya 1'e konuşan Putin, Dağlık Karabağ'la ilgili anlaşma imzalandığı sırada Rusya'nın sadece arabulucu rolünü yerine getirdiğini ve tarafların barışçıl bir şekilde ayrılması için yükümlülük üstlendiğini ifade etti.

Putin, "Rusya, yalnızca arabulucu rolünü yerine getirdi ve tarafların barışçıl bir şekilde ayrılmasını sağlamak için bu belge kapsamında yükümlülük üstlendi. Şimdi zaten bunu yapıyoruz” diye konuştu.

Anlaşmanın mimarlarının Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan olduğunu vurgulayan Putin, "Metne gelince, üzerinde üçümüz çalıştık; ben, (Azerbaycan) Cumhurbaşkanı (İlham) Aliyev ve (Ermenistan) Başbakan (Nikol) Paşinyan. Başka türlü olması mümkün değildi, zira aslında bu iki taraf arasında olan bir anlaşmaydı" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 15:54
SIRADAKİ HABER