Putin: Suriye'de tüm sorunlar çözülmedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran’a, Suriye krizinin çözümüne katkı sağladığı için teşekkür ettiğini belirterek, “İran ile Suriye krizinin çözümü için yakın çalışıyoruz ancak tüm sorunlar çözülmedi” ifadelerini kullandı.

© REUTERS
Putin: Suriye'de tüm sorunlar çözülmedi

Putin, Soçi’de düzenlenen dördüncü Üçlü Zirve Toplantısı kapsamında İran ile yapılan heyetler arası görüşmeden önce konuştu. 

Rusya ve İran arasındaki iş birliğinin son dönemde artmaya devam ettiğine işaret eden Putin, şunları ifade etti:

“Suriye krizinin çözümüne İran’ın verdiği katkı için teşekkür ediyoruz. Birlikte Suriye krizinin çözümü için yakın çalışıyoruz ancak tüm sorunlar çözülmedi.”

İran ile ortak nükleer projelerin de geliştirilmeye devam ettiğini belirten Putin, “Umuyorum bugünkü toplantımız ikili ilişkilerimizi daha da geliştirecektir” dedi 

Putin, İran’da en az 27 askerin hayatını kaybettiği intihar saldırısıyla ilgili de başsağlığı diledi.

ERDOĞAN’DAN YPG AÇIKLAMASI

Öte yandan  Soçi’deki zirveye katılan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, "PYD/YPG Münbiç ve Fırat'ın doğusundan temizlenmeden Suriye'nin bütünlüğü sağlanamaz. Suriye'de güvenli bölge fikrini milli güvenlik kaygılarımızı gidermeye hizmet ettiği ölçüde biz de destekliyoruz” dedi.

Erdoğan, "İdlib'de hava sahasının kullanımı bağlamında sergilenen iş birliğinin Afrin ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde de sergilenmesi çok önemli. Anayasa Komitesi tıkanıklığının aşılması gerekiyor. BM'nin çekincelerini dikkate alarak komitenin ilanını kısa sürede sonuçlandırabiliriz" şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER