Putin: Suriye'deki güvenli bölgeden militanların farklı bölgelere aktarıldığı görülüyor

Rusya lideri Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmannuel Macron ile resmi yazlık konutunun bulunduğu Bregancon Kalesi’nde buluştu.

© REUTERS
Putin: Suriye'deki güvenli bölgeden militanların farklı bölgelere aktarıldığı görülüyor

Macron’un eşi ile birlikte katıldığı karşılamanın ardından iki lider, basın mensuplarının sorunlarını yanıtlamak üzere kamera karşısına geçti.

Macron ile uluslararası güvenlik ile ilgili konuları görüşmek niyetinde olduğunu söyleyen Putin, “Uluslararası gündem konusunda, elbette ki uluslararası güvenlikle ilgili konuları ele alabileceğimizi düşünüyorum. Burada Sayın Cumhurbaşkanı bu alandaki sorunlardan bahsetti, gerçekten de bu sorunlar mevcut” diye konuştu.

‘NEW START’IN UZATILMASI İLE İLGİLİ TEKLİFİMİZE ŞİMDİLİK ABD’DEN YANIT YOK’

Putin, Rusya’nın Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (New START) uzatılması ile ilgili yapmış olduğu teklife şimdilik ABD’den herhangi bir yanıt alamadığını belirtti.

Putin, “Şu anda New START anlaşmasının uzatılması konusu gündemde, ancak tekliflerimizin masada olmasına rağmen, Amerikalı ortaklarımızdan bu yönde herhangi bir girişim göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ZELENSKİY İLE GÖRÜŞMEMİZ HAKKINDA MACRON’U BİLGİLENDİRECEĞİM’

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı ve ‘temkinli iyimserlik’ hissettiği görüşme hakkında bilgi vereceğini belirten Putin, şöyle konuştu:

“Ukrayna’nın yeni seçilen Devlet Başkanı ile son temaslarım hakkında Sayın Cumhurbaşkanı’na bilgi vereceğim. Burada görüşülecek, temkinli iyimserlik uyandıran bazı konular var.”

‘NORMANDİYA FORMATININ ALTERNATİFİ BULUNMUYOR’

Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa'nın yer aldığı ‘Normandiya Dörtlüsü’ formatının farklı bir alternatifinin bulunmadığını söyleyen Putin, Macron ile bu formatın çalışmasını ele alacağını kaydetti.

Daha önce af ve Donbass’ın özel statüsü gibi konularda varılan anlaşmaları hatırlatan Putin, “Anlaşma sağlamamız gereken birçok konu var. Zannediyorum ki bugün bu konuyu görüşeceğiz. Bunu mutlaka yapmalıyız. Ancak bana göre ‘Normandiya Formatının’ alternatifi bulunmuyor ve biz şüphesiz onu destekleyeceğiz” diye konuştu.

‘FRANSA’NIN TUTUMUNUN RUSYA’NIN AVRUPA KONSEYİ’NE DÖNMESİNDE BÜYÜK ROLÜ OLDU’

Rusya’nın Avrupa Konseyi’ne dönmesinde Fransa’nın tutumunun büyük rolü olduğuna dikkat çeken Putin, şöyle konuştu:

“Fransa Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi, nükleer bir güç ve uluslararası güvenlik alanında kararların alınmasında büyük rolü var. Rusya’nın Avrupa Konseyi’ne dönmesinde Fransa’nın tutumu çok büyük, belki de kilit rol oynadı. Dolayısıyla Fransa ile işbirliği konusuna en ciddi şekilde yaklaştığımıza dair ek yorumlara ve kanıtlara gerek olmadığını düşünüyorum.”

‘SURİYE’DEKİ GÜVENLİ BÖLGEDEN MİLİTANLARIN FARKLI BÖLGELERE AKTARILDIĞI GÖRÜLÜYOR’

Rusya lideri Putin, Suriye'deki güvenli bölgeden militanların çıkarak saldırılar yaptıklarını ve dünyanın farklı bölgelerine aktarıldıklarını belirtti.

Putin, “Suriye konusunu mutlaka ele alacağız. Soçi’de İdlib bölgesinin bir kısmının silahlardan arındırılması ile ilgili anlaşma imzalanmadan önce bölge topraklarının yüzde 50’si teröristlerin kontrolündeydi, şimdiyse yüzde 90’ı onların kontrolünde ve biz oradan sürekli olarak saldırdıklarını görüyoruz. Bunun da ötesinde, ki bu çok tehlikeli, militanların o bölgeden dünyanın diğer bölgelerine aktarıldıklarını görüyoruz ve bu son derece tehlikeli bir şey” vurgusunda bulundu bulundu ve ekledi:

“Suriye ordusunun söz konusu terör tehditlerinin durdurulması amacıyla yerel operasyonlar düzenleme çabalarını destekliyoruz.”

Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2019, 19:17
SIRADAKİ HABER