Putin’den Covid-19 mesajı: Yeni kararlar almalıyız

Vladimir Putin, “Görünen o ki, yeni kararlar alınması gerekiyor, üstelik genel olarak ekonominin yanı sıra münferit sektörler için de bu gerekli. Bu kararları şimdiden hazırlamaya başlamalıyız, kaynakları konsolide etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

© REUTERS
Putin’den Covid-19 mesajı: Yeni kararlar almalıyız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kabine toplantısı öncesinde yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili ulusa sesleniş konuşması yaptı. Bu, Putin’in bir ay içindeki dördüncü ulusa seslenişi.

Covid-19'la mücadele kapsamında alınan yeni önlemleri açıklayan Putin, küçük ve orta büyüklükteki işletme (KOBİ) çalışanlarına ödeyecekleri maaşlar için nakit para desteği verilmesini önerdi.

Bu desteğin geri ödemesiz olmasını ve çalışan başına 12.100 ruble (164 dolar) olarak belirlenmesini talep eden Putin, KOBİ'lerin bu desteğe 1 Mayıs'tan itibaren başvurabileceklerini kaydetti.

Hükümete Rus ekonomisindeki sistem oluşturan işletmelerin listesini hazırlama talimatı veren Putin, “Bu liste, net ve objektif kriterlere dayanmalı ve sadece ulusal ekonomi için önem arz eden işletmeleri kapsamalı” ifadelerini kullandı.

Putin, havacılık şirketlerine de acil yardım olarak 23 milyar rublenin (yaklaşık 312 milyon dolar) üzerinde kaynak aktarılacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Havacılık sektörünün şu anda ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Acil önlem olarak havayolu şirketlerine 23 milyarın üzerinde kaynak aktarılması gerektiğini düşünüyorum. Bu kaynaklar, uçak kiralama masrafları, dönen varlıkların temini, maaşların ve uçak park ücretlerinin ödenmesi için kullanılacak.”

Putin, hükümetten ekonominin desteklenmesi için yeni önlemler hazırlamaya başlama talimatı vererek, “Durum, dinamik şekilde değişiyor. Hükümetten bölge yönetimleri ve iş dernekleriyle birlikte alınan önlemlerin verimliliğini ve yeterliliğini sürekli olarak değerlendirmelerini rica ediyorum. Görünen o ki, yeni kararlar alınması gerekiyor, üstelik genel olarak ekonominin yanı sıra münferit sektörler için de bu gerekli. Bu kararları şimdiden hazırlamaya başlamalıyız, kaynakları konsolide etmeliyiz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Anton Kotyakov'a hitap eden Putin, Covid-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışma rejimine geçen çalışanların iş haklarının azami dikkatle izlenmesini talep etti.

SIRADAKİ HABER