Putin’den nükleer tehdidi: Avrupa’yı vururuz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Soğuk Savaş döneminde imzalanan nükleer silah anlaşmasından çekileceğini açıklamasının ardından ABD nükleer füzelerini barındırmayı kabul eden Avrupa ülkelerini hedef almak zorunda kalacaklarını söyledi.

© GETTY IMAGES
Putin’den nükleer tehdidi: Avrupa’yı vururuz

ABD Başkanı Donald Trump 22 Ekim’de ülkesinin Soğuk Savaş döneminde imzalanan ve Avrupa’yı nükleer füzelerden arındıran 1987 tarihli Orta Menzilli Nükleer Güçler Anlaşması’ndan çekileceğini söylemişti. Rusya Trump’ın anlaşmadan ayrılma kararını tehlikeli olarak nitelendirmişti.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, Trump ile ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Güçler (INF) Antlaşması’ndan ayrılma planlarını görüşmek istediğini söyledi.

Putin gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin anlaşmadan çekilmesi halinde Rusya’nın aynı şekilde karşılık vermek zorunda kalacağını ve bunu hızlıca yapacağını söyledi.

ÇOK HIZLI VE ÇOK ETKİLİ

Trump’ın anlaşmadan çekilme sözünü yerine getirmesi halinde Rusya’nın ne yapacağı sorulduğunda Putin, “Karşılık verebilir miyiz sorunuzu doğrudan yanıtlamam gerekirse… Verebiliriz ve bunu çok hızlı ve çok etkili şekilde yapabiliriz” dedi.

Putin, “ABD INF anlaşmasından çekilirse, asıl soru bir kez daha ortaya çıkacak olan bu (orta menzilli) füzelerle ne yapacakları” dedi.

Putin ayrıca, “Bu füzeleri Avrupa ülkelerine göndereceklerse, doğal olarak bunun cevabını vermek zorunda kalacağız ve Avrupa ülkeleri bu füzeleri barındırmayı kabul ederse, kendi topraklarını olası bir karşı saldırı riskine attıklarını anlamalılar” dedi.

Trump Rusya’yı antlaşmayı ihlal etmekle suçlarken; Moskova suçlamaları reddederek, Washington'un anlaşmayı ihlal ettiğini belirtiyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Salı günü Putin ile gerçekleştirdiği görüşmede, Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinden gelen itirazlara rağmen ABD’nin anlaşmadan ayrılma planlarını sürdüreceğini söylemişti.

SIRADAKİ HABER